Ogień będzie płonął

utor: MD

 pod ziemią na czas Igrzysk Europejskich
 
Trwa wielkie odliczanie do Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023, które rozpoczną się już 21 czerwca. W kopalni soli Wieliczka zaprezentowano medale, o które powalczy ponad 7 tys. zawodników z 50 krajów. W poniedziałek, 5 czerwca, pod ziemię dotarł także Ogień Pokoju. Pozostanie on w zabytkowej kopalni aż do końca Igrzysk.
Ogień Pokoju przyjechał do Wieliczki wczesnym popołudniem. Zapalony na początku kwietnia w Rzymie, wędruje po Polsce - od Bałtyku po Tatry. Płomień jest symbolem olimpijskich wartości i nośnikiem przesłania III Igrzysk Europejskich, które brzmi: „Jesteśmy jednością”.
Płomień zjechał pod ziemię w górniczej lampie zicherce. Do komory Stanisława Staszica zanieśli go pracownicy kopalni: górnicy, przewodnik, muzyk orkiestry górniczej oraz artysta rzeźbiarz. W uroczystości przekazania kopalni niezwykłego płomienia uczestniczyli m.in. minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk, wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, prezes Komitetu Organizacyjnego IE Marcin Nowak.
– Ogień Pokoju ma wymiar symboliczny. Dawniej ogień przenoszony w kaganku dodawał górnikom otuchy, pozwalał znaleźć drogę, rozpraszał kopalnianą ciemność. Był towarzyszem i przewodnikiem. Dziś, 125 metrów pod ziemią, Ogień Pokoju ustawiliśmy na soli, która przez stulecia była źródłem bogactwa Polski. Sól jest zdolna poruszyć ludzkie serca i zjednoczyć wokół uniwersalnych wartości. Ogień i sól w wielickiej kopalni dziś wspólnie symbolizują światło, jedność, siłę, prawdę, promując najważniejsze wartości igrzysk olimpijskich – mówił prezes wielickiej kopalni Paweł Nowak.
Inspiracją dla solnej rzeźby było logo Igrzysk. Autor, utalentowany górnik rzeźbiarz Jan Banaś umieścił je na drewnianej podstawie przypominającej górniczą obudowę, tzw. kaszt. Zicherka z Ogniem Pokoju znajduje się w centrum kompozycji - jak jaśniejące ciepłe serce. Są też Salamandra Sandra i Smok Krakusek, oficjalne maskotki Igrzysk, również pieczołowicie wykonane z wielickiej soli. Rzeźbę wraz z ogniem mogą oglądać zwiedzający kopalnię turyści.
Niezwykle ważnym momentem podziemnego spotkania była prezentacja medali. To o nie już wkrótce powalczą najlepsi europejscy sportowcy. Krążki powstały z metali pochodzących z recyklingu, m.in. z materiałów elektronicznych czy nieużywanej biżuterii. Na medalach umieszczono graficzne odwołania do symboli pokoju, do polskiej historii i małopolskich tradycji.