W Trybunie Górniczej

 
autor: KAJ
 o zwałach węgla i rekordach na przygotówkach
 
Ceny węgla spadają, a przykopalniane zwały rosną, po ubiegłorocznej hossie na rynku węgla znów przyszło spowolnienie. Tymczasem pogórnicze tereny zyskują szanse na drugie życie dzięki współpracy, jaką Spółka Restrukturyzacji Kopalń nawiązuje z samorządami. Jej ostatnim przejawem są umowy darowizny i kupna, które zostały podpisane 1 czerwca pomiędzy SRK i gminą Jaworzno. Dotyczyły one w sumie 15 ha perspektywicznych terenów – oto materiały naszych dziennikarzy, Jacka Madei oraz Macieja Dorosińskiego, które otwierają 23. numer Górniczej.
Na kolejnych stronach tradycyjnie piszemy o działalności zakładów górniczych. W artykule Majstersztyk na przygotówkach Kajetan Berezowski opisuje dobre tempo robót, którym popisali się ostatnio górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW. Ten sam autor zajrzał również do ruchu Szczygłowice, aby przyjrzeć się bliżej funkcjonowaniu nowoczesnej rozdzielni RGEN.
Na stronie trzeciej TG zamieszczamy relację ze spotkania ratowników górniczych w policjantami. Obie te formacje będą ściśle współpracować w sytuacjach, które tego wymagają. Dr inż. Piotr Buchwald, prezes zarządu Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego oraz insp. Roman Rabsztyn, komendant wojewódzki policji w Katowicach, podpisali umowę w tej sprawie. O cennym sprzęcie dla ratowników pisze także w swym artykule Aldona Minorczyk-Cichy.
Zapadliska były do tej pory kojarzone z Trzebinią, ale niedawno pojawiły się także niepokojące informacje z Bolesławia. Czy w związku z tym pracujecie nad jakimś kompleksowym rozwiązaniem na takie kryzysowe sytuacje? Oto jedno z pytań, które Maciej Dorosiński zadał Markowi Wesołemu, wiceministrowi aktywów państwowych. Cały wywiad zatytułowany „Musimy polegać na opinii ekspertów”, publikujemy na 4 str. TG.
Tymczasem utrzymywanie lustra wody na określonym poziomie ma przełożyć się na zatrzymanie procesu powstawania zapadlisk. Przy okazji i o tym warto przeczytać.
Na kolejnej stronie Górniczej Jacek Madeja rozmawia z Bogusławem Hutkiem, przewodniczącym Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, a mowa jest m.in. o podsumowaniu minionej kadencji przewodniczącego i planach na kolejnych pięć lat.
Poza tym zbliża się kolejna edycja Święta Szlaku Zabytków Techniki. Organizacji tegorocznej imprezy przyjrzał się Maciej Dorosiński. Na tej samej, 6. stronie TG, Kajetan Berezowski zdaje relację z tegorocznej imprezy szachowej zorganizowanej przez Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej z myślą o najmłodszych.
Na mapie Sosnowca wkrótce pojawi się nowe miejsce pokazujące górniczą historię jednej z dzielnic tego miasta. Jakie to miejsce? O tym wspomina Maciej Dorosiński na str. 7 TG. Ponadto o rodzinnym muzykowaniu w wykonaniu emerytowanego górnika i jego synów pisze Katarzyna Zaremba-Majcher.
23. wydanie TG zamyka reportaż Kajetana Berezowskiego z górniczego pikniku, zorganizowanego w samym sercu zlikwidowanej kopalni Rozbark w Bytomiu przy okazji konferencji poświęconej zagospodarowaniu miast z górniczymi tradycjami.
Zespół redakcyjny życzy miłej lektury.
Numery: aktualny i archiwalne Trybuny Górniczej są udostępniane za darmo 30 dni od daty publikacji. W celu dostępu natychmiastowego zachęcamy do zakupu subskrypcji premium: https://nettg.pl/premium