Górnik z kopalni

autor: JM 

 Mysłowice-Wesoła ranny podczas wstrząsu
W czwartek, 30 listopada, w kopalniach Górnośląskiego Zagłębia Węglowego doszło do dwóch wstrząsów. W zdarzeniu, które miało miejsce w należącej do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) kopalni Mysłowice-Wesoła, został ranny jeden z górników. Mężczyzna został przewieziony do Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach.
Do wstrząsu w kopalni Mysłowice-Wesoła doszło w czwartek o godz. 13.35. Zdarzenie miało miejsce podczas eksploatacji ściany 02A w pokładzie 510A na poziomie 665 metrów. Wstrząs miał energię 8 razy 10 do 4 J. 
Praca ściany została wstrzymana, a załoga wycofana. W wyniku zdarzenia jeden z górników został ranny. Doznał stłuczenia stawu kolanowego oraz rany przedramienia. Został przewieziony do Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach, gdzie nadal przebywa na obserwacji. Lekarze określają jego stan jako dobry - poinformował rzecznik PGG Tomasz Głogowski.
- Na dole nie odnotowano żadnych skutków wstrząsu. Po sprawdzeniu rejonów praca ściany został wznowiona - dodał Głogowski.
W czwartek miał również miejsce drugi wstrząs - w należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) kopalni Budryk w Ornontowicach. Jak poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim był to wstrząs wysokoenergetyczny o energii 5,3 E 5 J. Zgodnie z procedurami załoga została wycofana, nikt nie odniósł obrażeń. Po kontroli rejonu praca został wznowiona.