Hinduscy ratownicy

 autor: MD

 myślą o szkoleniu w CSRG w Bytomiu
 Możliwość szkolenia hinduskich ratowników górniczych na obiektach treningowych należących do Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu - było jednym z tematów spotkania Joydeepa Roya, głównego urzędnika konsularnego Konsulatu Honorowego RP w Kalkucie i dr. inż Piotra Buchwalda, prezesa CSRG w Bytomiu - podały służby prasowe stacji. Rozmawiano także o skorzystaniu z bogatego doświadczenia polskich ratowników w zakresie prowadzenia akcji.
Gość z Indii podkreślił, że hinduskie służby ratownictwa górniczego, mogą również współpracować ze względu na odległość m.in. z australijskimi ratownikami górniczymi. jednak szukając różnych opcji na całym świecie usłyszeli wiele pozytywnych opinii o polskim ratownictwie górniczym, które jest oceniane bardzo wysoko.
W czasie wizyty w Stacji, Joydeep Roy szczegółowo zapoznał się ze strukturą bytomskiej jednostki oraz potencjałem, jakim dysponuje.
Ogromnie cieszy mnie fakt, iż na liście potencjalnych podmiotów, poszukiwanych na całym świecie do szkolenia indyjskich ratowników górniczych znalazła się Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu. Oczywiście pragnę podkreślić, że indyjskie służby ratownictwa górniczego są dopiero na etapie poszukiwania najkorzystniejszego dla siebie rozwiązania i z pewnością ostateczna ich decyzja będzie zależeć od wielu czynników, w tym z pewnością również finansowych – powiedział tuż po spotkaniu dr inż. Piotr Buchwald, prezes CSRG.
Warto przypomnieć, że Indie są światowym potentatem w dziedzinie wydobywania węgla kamiennego, a plany rozwojowe sektora górniczego sięgają najbliższych trzech dekad. Już do 2027 r. tamtejszy rząd planuje roczne wydobycie węgla na poziomie 1,4 mld t, a do 2030 na poziomie blisko 1,6 mld t.