Minister przemysłu spotka się

autor: JM  

 ze związkami z PGG
 W piątek, 8 marca, odbędzie się spotkanie związków zawodowych z Polskiej Grupy Górniczej (PGG) z minister przemysłu Marzeną Czarnecką. Spotkanie odbędzie w budynku przy ul. Powstańców 30 w Katowicach, który jest zarówno siedzibą PGG oraz Ministerstwa Przemysłu.
„Szanowni Państwo, z uwagi na fakt, iż 4 marca 2024 roku spotykam się z wytwórcami energii elektrycznej oraz przedstawicielami PSE S.A., w tematach wskazanych w Państwa piśmie, zapraszam na spotkanie w dniu 8 marca 2024 roku o godz. 9.00 do Ministerstwa Przemysłu przy ul. Powstańców 30 w Katowicach” - poinformowała we wtorek, 27 lutego, przedstawicieli 13 central związkowych z PGG Marzena Czarnecka, minister przemysłu.
To odpowiedź na wcześniejsze pismo związków skierowane do minister przemysłu w poniedziałek, 26 lutego. Z tego pisma wynika też, czego mają dotyczyć rozmowy, choć z dużą pewnością poruszony zostanie również temat podwyżek w 2024 roku.
„Związki Zawodowe działające w Polskiej Grupie Górniczej S.A, w związku z sytuacją w branży wydobywczej, żądają w trybie natychmiastowym zorganizowania spotkania w celu wyjaśnienia sytuacji Polskiej Grupy Górniczej S.A” – napisali związkowcy.
Brak decyzji właścicielskich, brak podpisanych kontraktów, kontynuowanie importu węgla po cenach dumpingowych, niekoordynowany import energii elektrycznej budzi nasz stanowczy przeciw. Nie ma naszej zgody na dziką likwidację górnictwa” – czytamy dalej w piśmie.
Polska Grupa Górnicza to największa polska spółka węglowa. W jej skład wchodzi siedem kopalń: KWK ROW (w jej skład wchodzą ruchy: Chwałowice, Jankowice, Marcel, Rydułtowy), KWK Ruda (ruch Bielszowice i Halemba), KWK Piast-Ziemowit (ruch Piast i Ziemowit), KWK Bolesław Śmiały, KWK Sośnica, KWK Staszic-Wujek (ruch Murcki-Staszic i Wujek) oraz KWK Mysłowice-Wesoła. Na koniec 2022 r. spółka zatrudniała łącznie 36 800 osób.