Bitwa orkiestr górniczych

autor: JM

Miasto obchodzi jubileusz. Będzie bitwa orkiestr górniczych
 W tym roku Bytom świętuje jubileusz 770-lecia lokacji miasta na prawie magdeburskim. Z tej okazji miasto szykuje sporo atrakcji związanych także z górniczą przeszłością. Jedną z nich będzie bitwa orkiestr górniczych.
Program wydarzeń został podzielony na dwie części, na które składa się: około 40 wydarzeń głównych oraz 130 inicjatyw i wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu 770-lecia miasta. Na te wydarzenia składają się zarówno koncerty, gry terenowe, warsztaty, spotkania autorskie, jak i festiwale i spotkania odwołujące się do historii lokalnej i tożsamości Bytomia.
 Przygotowując program obchodów, inspirowaliśmy się dziedzictwem naszego miasta, dlatego wśród proponowanych imprez nie zabraknie wydarzeń i spotkań związanych z historią Bytomia, sportem oraz szeroko pojętą kulturą i sztuką – mówi Małgorzata Kamińska-Gola, dyrektorka Beceku.
Jednymi z zaplanowanych wydarzeń będą te nawiązujące do górniczej tożsamości Bytomia. I tak, nie zabraknie bitwy orkiestr górniczych, podczas której zmierzą się Koncertowa Orkiestra Dęta Power of Winds i Górnicza Orkiestra Dęta im. Józefa Słodczyka, a także święta stroju rozbarskiego, któremu towarzyszyć będzie pobijanie Rekordu Polski na największe zgromadzenie osób w strojach ludowych.
 Pomysł zorganizowania bitwy orkiestr ma już kilka lat i cieszę się, że tak zacny jubileusz będziemy mogli uświetnić tą imprezą. Bitwa orkiestr odbędzie się na bytomskim Rynku 25 sierpnia – mówi Dariusz Kasperek, kapelmistrz Górniczej Orkiestry Dętej Bytom.
Powstanie także mural z okazji 770-lecia Bytomia, a w przestrzeni miasta pojawią się bytomskie akcenty takie, jak np. neon z napisem Bytom czy ławeczka nadburmistrza Bruninga.
Jubileusz będzie także okazją do spotkań. Bytom odwiedzą bowiem potomkowie rodzin nadburmistrza Georga Bruninga oraz Franza Landsbergera, założyciela pierwszego na Górnym Śląsku teatru miejskiego i domu koncertowego, czyli obecnego gmachu Opery Śląskiej.
– Potomkowie zasłużonych dla miasta obywateli przyjadą do Bytomia w czerwcu. W sumie odwiedzi nas 40-osobowa grupa członków rodzin z trzech kontynentów – trzech prawnuków Georga Bruninga z rodzinami oraz 36 osób z rodziny Landsbergera, w tym 7 prawnuków – mówi Krystyna Jankowiak-Markwica.