Kolejowa Noc Muzeów 2024

 autor: MOKR

czyli przejażdżka wąskotorówką
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych po raz pierwszy w historii zaprasza na Kolejową Noc Muzeów 2024. W ramach wydarzenia zaplanowano: wieczorne przejazdy koleją wąskotorową, zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąskotorowy z przewodnikiem, zwiedzanie Izby Tradycji oraz ognisko, przy którym będzie można upiec przyniesione ze sobą kiełbaski.
Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu po raz pierwszy w historii włącza się w Noc Muzeów. Zaprasza 18 maja na stację Bytom Karb Wąskotorowy, gdzie na turystów czeka wiele atrakcji.
18 maja zaplanowano dwa przejazdy: o godz. 18:00 (pociąg wyjeżdża o godz. 20:00, wcześniej odbędzie się zwiedzanie, planowany powrót pociągu około 22:00) i 20:30 (pociąg wyjeżdża o godz. 22:30, wcześniej odbędzie się zwiedzanie, planowany powrót pociągu około 0:30) na trasie Bytom Karb Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Wąskotorowe – Bytom Karb Wąskotorowy. Przejazd na trasie odbędzie się pociągiem prowadzonym przez parowóz Ryś. To jeden z zaledwie dwóch czynnych parowozów w całym województwie śląskim.
Wąskotorówka jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Bytomiu i na Śląsku. Na mapach kolei wąskotorowych Bytom zajmuje wyjątkowe miejsce. To tu, nieprzerwanie od 1853 roku działa najstarsza czynna linia kolei wąskotorowej na świecie. Obsługuje ona trasę o długości 21 km, której przystanek początkowy znajduje się na peronie wąskotorowym dworca głównego w Bytomiu. Pociągi na tej trasie zatrzymują się na dziesięciu stacjach, między innymi na zabytkowej stacji Bytom Karb Wąskotorowy, w Suchej Górze w pobliżu rezerwatu Segiet, przy Zabytkowej Kopalni Srebra oraz – w lecie – przy zalewie Nakło-Chechło, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców regionu.