Zawetowana ustawa

autor: MOKR

Prezydent zawetował ustawę o języku śląskim
Prezydent Andrzej Duda zawetował w środę, 29 maja, ustawę uznającą śląski za język regionalny. Według prezydenta nie ma przesłanki prawnej, która umożliwiłaby uzyskanie przez śląski etnolekt statusu języka regionalnego.
Tymczasem jeszcze 29 maja członkowie Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wystosowali apel do prezydenta RP o podpis pod ustawą przyznającą śląskiemu status języka regionalnego. „Jako Delegaci i Delegatki Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zwracamy się do Pana Prezydenta z apelem o podpisanie Ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej śląskiemu status języka regionalnego. Śląskie środowiska od wielu lat zabiegały o wprowadzenie regulacji prawnych, które nie tylko podniosą prestiż języka, którego używanie w kontaktach domowych w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021 zadeklarowało 467 145 osób, ale przede wszystkim umożliwią powstrzymanie jego zaniku” – czytamy w apelu.
Prezydent Duda pokazał Śląskowi czerwoną kartkę. Dla niego liczy się tylko interes Kaczyńskiego, nigdy nie był zainteresowany interesem wszystkich obywateli Polski. Gańba, soroń a niy Prezydent" – napisał z kolei na platformie X europoseł Łukasz Kohut.
Ustawa pod koniec kwietnia została przyjęta przez Sejm. Teraz trafi tam do ponownego rozpatrzenia.