Okrywa powstrzymuje pożar

autor: JM

na hałdzie. Niszczą ją motocykle i quady
 W maju br. na hałdzie Wrzosy I w Pszowie zakończono doraźne prace zabezpieczające wykonane na zlecenie Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Jak alarmują przedstawiciele SRK specjalną okrywę, która powstrzymuje pożar na zwałowisku, niszczą jeżdżący na motocyklach i quadach.
Na niebezpieczne zachowania quadowców i motocyklistów zwrócili m.in. uwagę okoliczni mieszkańcy, którzy boją się, że tego typu zachowanie sprawi, że hałda znów zacznie się palić i dymić.
To, czego dopuszczają się „dzicy rajdowcy” jest niebezpieczne także dla nich samych. To absolutnie nie jest teren, po którym można jeździć motocyklami czy quadami. I nie wolno! Hałda jest na terenie prywatnym, w tym przypadku SRK. Zabronione jest wjeżdżanie na nią pojazdami mechanicznymi. Tymczasem motocrossowcy powodują zniszczenia i straty. Cały ten obszar jest monitorowany i motochuligani muszą liczyć się z bardzo poważnymi karami - ostrzega Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK.
SRK poinformowała policję o tych zdarzeniach i zwróciła się o podjęcie działań prawno-karnych i prewencyjnych. Teren jest patrolowany zarówno przez funkcjonariuszy, jak i pracowników SRK, a także monitorowany z powietrza - przy użyciu drona. W miejscach umożliwiających wjazd i wejście na zwałowisko ustawione są tablice informujące i ostrzegające o występujących zagrożeniach i zakazie wstępu.
Jak wskazują przedstawiciele SRK, lekceważąc to, kierowcy quadów i motocykli, powodują uszkodzenia zabezpieczeń zboczy zwałowiska, a to zagraża wystąpieniem pożaru, rozprzestrzenianiem się trujących i duszących dymów oraz obsuwaniem się zboczy.
Jak równocześnie przypominają, niezwykle kosztownymi i długotrwałymi, trudnymi pracami objęto blisko 7 tys. m kw. Wybrano zapożarowany materiał, wystudzono go, a później usypano w taki sposób, by zmniejszyć nachylenie skarpy, która była narażona na podmuchy wiatru wzmagające ogień. W miejscach objętych pożarem położono glinianą okrywę izolacyjną, blokując dostęp tlenu i wydostawanie się gazów. W planach jest rekultywacja hałdy.
Na zwałowisku odpadów pogórniczych Wrzosy I (ponad 20 ha) zalega blisko 6 mln ton kruszywa pogórniczego. Hałda powstała w wyniku działalności pobliskiej kopalni Anna. Po likwidacji Kompani Węglowej w 2017 r. trafiła ona do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zgromadzone na terenie zwałowiska odpady powydobywcze charakteryzują się znaczną zawartością części palnych. Stąd proces samonagrzewania oraz samozapalania - tworzenie się strefy wysokiej aktywności termicznej - ognia i trującego dymu.
- Właśnie przed tymi niezwykle szkodliwymi zjawiskami, olbrzymim kosztem i wysiłkiem spółce udało się hałdę zabezpieczyć. Nie wolno tego niszczyć. To lekkomyślność i głupota - dodaje Mariusz Tomalik.