autor: MOKR
wpływa na Bytom i Knurów
W KWK Knurów-Szczygłowice odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. oceny eksploatacji górniczej pod terenami Knurowa. Z kolei w Zakładzie Górniczym Eko-Plus w Bytomiu miało miejsce 26. posiedzenie zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny wpływów eksploatacji górniczej na powierzchnię terenu w granicach gminy Bytom.
W Knurowie wiodącym tematem obrad było sprawozdanie z przebiegu eksploatacji górniczej dokonanej w IV kwartale 2024 r. i I kwartale 2025 r. Omówiono także eksploatację górniczą projektowaną w II i III kwartale br. oraz jej przewidywane oddziaływanie na powierzchnię terenu. Przekazano również informację dotyczącą wystąpienia szkód górniczych w IV kwartale 2024 r. i I kwartale 2025 r. oraz ich napraw przez kopalnię Knurów-Szczygłowice.
W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego oraz Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku, Urzędu Miasta Knurowa, Powiatowego Zarządu Dróg Publicznych w Gliwicach, Nadleśnictwa Rybnik, Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w tym KWK Knurów-Szczygłowice.
Z kolei w Bytomiu przedstawiono zakres eksploatacji górniczej dokonanej w IV kwartale 2024 r. i I kwartale 2025 r. oraz eksploatacji planowanej w II i III kwartale 2025 r. Poza tym omówiono też wyniki monitoringu wpływów działalności kopalń na powierzchnię terenu i obiekty budowlane oraz realizację rzeczowo-finansową usuwania szkód górniczych.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach, Urzędu Miejskiego w Bytomiu, Węglokoksu Kraj, Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu - Oddział Centralny Zakład Odwadniania Kopalń w Czeladzi, KWK Bobrek, Zakładu Górniczego Eko-Plus i Zakładu Górniczego Siltech. Obradom przewodniczył zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach Artur Sowa.