Konferencja - 15.11.2011r. prezentacja książki

Jerzy Mańka
Wiceprezes
Bractwo Gwarków
Związku Górnośląskiego
ul. Kilińskiego 15
40-060 Katowice

 

Gliwice, 4 listopada 2011 roku

Zaproszenie na konferencję: „Role regionów w Europie. Jaką rolę odgrywa dziedzictwo kulturowe regionów na przykładzie wielokulturowego regionu Górnego Śląska?”
połączoną z prezentacją książki pt.: „Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura europejskiego regionu”, 14.11.2011 r – Opole, 15.11.2011 r. – Katowice

Szanowny Panie Prezesie,

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej z siedzibą w Gliwicach i w Opolu jest związkiem stowarzyszeń zrzeszającym polskie i niemieckie organizacje i instytucje współpracujące na rzecz budowania dobrych stosunków polsko-niemieckich; podejmuje także działania na rzecz integracji Polski z Unią Europejską, oraz dba o rozwój kulturalny Śląska. Od ponad 10 lat realizuje projekty edukacyjne i informacyjne.

Przez ostatnie kilka lat pracowaliśmy z wybitnymi historykami z Polski, Niemiec i Czech nad stworzeniem popularno-naukowej syntezy historii Górnego Śląska. Podczas konferencji pragniemy przedstawić Państwu owoc wieloletniej pracy, najnowszą publikację DWPN pt.: „Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura regionu europejskiego”.
Nad przebiegiem prac nad publikacją i kwestią merytoryczną czuwali znawcy tematu, znamienici profesorowie ze znaczącym dorobkiem naukowym: po stronie polskiej prof. Ryszard Kaczmarek z Uniwersytetu Śląskiego; po stronie niemieckiej prof. Joachim Bahlcke z Uniwersytetu
w Stuttgarcie, oraz po stronie czeskiej prof. Dan Gawrecki z Uniwersytetu w Opawie. „Historia Górnego Śląska. Polityka, gospodarka i kultura europejskiego regionu” to książka koncentrująca się na europejskiej historii Górnego Śląska, w ramach której po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej polscy, niemieccy oraz czescy historycy podjęli próbę możliwie szerokiego opracowania spornej historii tego regionu o wielokulturowych tradycjach i powikłanych tożsamościach.

Celem pierwszej tego typu publikacji jest szczególna próba zmiany negatywnego postrzegania wielokulturowego, w tym także niemieckiego dziedzictwa Górnego Śląska, co powinno się przyczynić do wzmocnienia poczucia tożsamości regionalnej i jej dowartościowania w imię owocnej współpracy polsko-niemieckiej, jak i polsko-czeskiej.

 

44-100 Gliwice, ul. Bojkowska 37
tel. (+48-32) 461 20 70 faks (+48-32) 461 20 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
45-068 Opole, ul. 1 Maja 13/2
tel. (+48-77) 402 51 05 faks (+48-77) 402 51 15
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konferencja, której gośćmi będą reprezentanci każdego z trzech krajów, autorzy poszczególnych rozdziałów książki wydaję się być doskonałym początkiem tej misji, stąd Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce mają zaszczyt zaprosić na konferencję na temat: „Role regionów w Europie. Jaką rolę odgrywa dziedzictwo kulturowe regionów na przykładzie wielokulturowego regionu Górnego Śląska?”. Konferencje odbędą się w następujących terminach:

  • 14.11.2011 o godz. 17.00 w Opolu w Sali Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego „Ostrówek”, ul. Piastowska 14
  • 15.11.2011 o godz. 11.00 w Katowicach w Sali Sejmu Śląskiego, ul. Ligonia 46

Szczegóły dotyczące programu konferencji dołączmy do niniejszego pisma. Prosimy
o potwierdzenie przybycia do 10 listopada br. drogą elektroniczną, faksem bądź telefonicznie. Kontakt: Małgorzata Prządka, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 32 461 20 70,
fax: 32 461 20 71.

Z wyrazami szacunku

Rafał Bartek
Dyrektor Generalny