Polska Miedź 1945-2010

 Jan Paździora,  dyrektor Zakładów Górniczych Konrad, a także autor opracowania „Polska Miedź 1945-2010”.

  W 2012 roku tak pisaliśmy o książce „Polska Miedź 1945-2010”:
 stanowi cenne uzupełnienie już istniejących publikacji. W książce w sposób encyklopedyczny pokazał rozwój Zagłębia Miedziowego, którego budowa w rejonie Bolesławca i Złotoryi rozpoczęła się od podstaw po drugiej wojnie światowej.
– Powstało dzieło, które jest skarbnicą wiedzy o budowie wielkiego przemysłu, przekształcaniu regionu i tworzeniu wielkiej miedziowej rodziny – pisze we wstępie dr inż. Stanisław Siewierski.
Autor podzielił historię polskiej miedzi na trzy historyczne etapy. Pierwszy to historia Starego Zagłębia Miedziowego zlokalizowanego w powiatach bolesławieckim i złotoryjskim, którego budowę rozpoczęła w listopadzie 1938 r. niemiecka firma Berg und Hütten Aktiengesellschaft.
Drugi okres to geneza LGOM, odkrycie wielkiej polskiej miedzi przez inż. Jana Wyżykowskiego i budowa nowych Zakładów Górniczych: Lubin, Polkowice, Rudna i Sieroszowice oraz nowych Hut Miedzi: Głogów i Cedynia. Trzeci okres, to czas przekształceń w 1991 r. i powstanie jednoosobowej spółki skarbu państwa pod nazwą KGHM Polska Miedź S.A.
To kompletna i niezafałszowana historia polskiej miedzi – mówi o książce Stanisław Siewierski, były prezes KGHM, który pomógł ją wydać.Jan Paździora przygotował autorskie opracowanie „Polska Miedź 1945-2010”, które stanowi cenne uzupełnienie już istniejących publikacji. W książce w sposób encyklopedyczny pokazał rozwój Zagłębia Miedziowego, którego budowa w rejonie Bolesławca i Złotoryi rozpoczęła się od podstaw po drugiej wojnie światowej.
Jan Paździora to pasjonat i prawdziwa kopalnia wiedzy o polskiej miedzi. Nikt inny nie posiada tyle dokumentów źródłowych, ilustracyjnych i ugruntowanej wiedzy o historii KGHM. Tylko on był w stanie napisać jej kompletną i niezafałszowaną historię – podkreśla Siewierski. – Gorąco zachęcam do jej przeczytania. Książka będzie ważną pozycją w mojej prywatnej bibliotece – dodaje były prezes KGHM.
 
 z9429848VW KGHM zaczal sie casting na prezesa