W Warszawie spotkał się zespół ds. restrukturyzacji górnictwa

Portal gospodarka i ludzie  autor: JM

 Ponad cztery godzin trwało zorganizowane we wtorek, 11 sierpnia,
spotkanie rządowo-związkowego zespołu, który ma opracować plan ratunkowy dla górnictwa. Przełomu nie było, kolejne spotkanie odbędzie się za tydzień w Katowicach.
Pierwsze posiedzenie głównego zespołu, który ma opracować plan ratunkowy dla Polskiej Grupy Górniczej oraz sektora górnictwa węgla kamiennego odbyło się w warszawskim Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog". Wzięli w nim udział przedstawiciele zarządów i strony społecznej z dwóch spółek węglowych – PGG oraz Taurona Wydobycie, a stronę rządową reprezentowali wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu Michał Kurtyka oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski.
Spotkanie, które rozpoczęło się po godz. 11 i skończyło przed godz. 16, nie przyniosło żadnych konkretnych ustaleń.
- Nie zostały podjęte żadne ustalenia. Na początku została przedstawiona diagnoza i sytuacja w jakiej znajduje się sektor węglowy oraz uwarunkowania związane z polityką Unii Europejskiej. Padły pewne liczby, ale nie chcę ich teraz ani przytaczać ani komentować. Potem była twarda i trudna wymiana zdań – powiedział po zakończeniu rozmów Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności.
W podobnym tonie wypowiadał się wicepremier Jacek Sasin, który przewodniczył obradom zespołu.
- Rozmowy dotyczące górnictwa będą kontynuowane. Rozmowialiśmy przede wszystkim o tym, jak ten sektor ma dalej funkcjonować i o tym, jak uratować spółki energetyczne w najbliższej perspektywie - mówił wicepremier Sasin. Na pytania dziennikarzy, czy rozmowy dotyczyły również kwestii likwidacji kopalń, odpowiedział, że rozmowy nie dotyczyły tego typu działań. Zastrzegł jednak, że likiwdacja kopalń kiedyś nastąpi.
- Rozmawialiśmy o przyszłości energetyki węglowej i górnictwa w dłuższej perspektywie czasu w relacji z polityką przede wszystkim klimatyczną Unii Europejskiej oraz polityką energetyczną Polski, którą przygotowuje Ministerstwo Klimatu" - dodał wicepremier.
Kolejne spotkanie zespołu plenarnego ma się odbyć za tydzień, we wtorek 18 sierpnia, w Katowicach. Strony ustaliły, że w jego obradach wezmą również udział przedstawiciele sektora energetycznego – zarówno zarządów spółek jak i strony społecznej.