Okołogórnicze firmy na globalnym rynku

Autor: JD
 
Przedsiębiorstwom, które chcą iść drogą Go Global i wchodzić na rynki
zagraniczne musimy zaoferować wielowymiarowe wsparcie i doradztwo, jak skutecznie przygotować ofertę na rynki zagraniczne. Jeżeli połączymy siły, to ten wymiar sprawiedliwej transformacji jest realny do przeprowadzenia - wskazuje dr inż. Jan Bondaruk, zastępca dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) ds. inżynierii środowiska.
17 listopada miała miejsce konferencja on-line pt. „Internacjonalizacja sektora górniczego - szanse, wyzwania i sposoby działania”, współorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Izbę Gospodarczą Eksporterów i Importerów oraz Instytut Techniki Górniczej Komag.
W trakcie konferencji przedstawiciele firm okołogórniczych, instytuty badawcze, instytucje wsparcia biznesu wspólnie z przedstawicielami państw Afryki i Indii podjęli dyskusję dotyczącą zmian i wyzwań, przed jakimi stoi sektor wydobywczy wraz ze wskazaniem potencjalnych obszarów współpracy.
Wskazywano, że jednym z narzędzi zabezpieczających nie tylko funkcjonowanie, ale przede wszystkim rozwój firm górniczych i okołogórniczych może okazać się internacjonalizacja, która jest ściśle związana z procesem transformacji Śląska.
Umiejętnie wykorzystując potencjał, którym dysponujemy w regionie, jesteśmy w stanie zaistnieć na rynkach zagranicznych - mówił dr inż. Jan Bondaruk, zastępca dyrektora Głownego Instytutu Górnictwa (GIG) ds. inżynierii środowiska. - Naszą regionalną przewagą jest możliwość świadczenia kompleksowych usług dla sektora wydobywczego. Wspólnie potrafimy zrealizować pełny cykl inwestycyjny, od projektowania aż po ocenę skutków środowiskowych. Przedsiębiorstwom, które chcą iść drogą Go Global i wchodzić na rynki zagraniczne musimy zaoferować wielowymiarowe wsparcie i doradztwo, jak skutecznie przygotować ofertę na rynki zagraniczne. Jeżeli połączymy siły, to ten wymiar sprawiedliwej transformacji jest realny do przeprowadzenia - zaznaczył Jan Bondaruk.
Warto zaznaczyć, że rodzime firmy z zaplecza górnictwa od lat konkurują na rynkach zagranicznych. Stale też starają się poszerzać swoją ofertę, wchodząc również na rynki pozagórnicze.