Raport Europejskiego Stowarzyszenia

Trybuna Górnicza  autor: BAR

 Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal
Globalna produkcja węgla kamiennego spadła w ubiegłym roku o 4 proc. i wyniosła ok. 6,9 mld t – wynika z opublikowanego w maju raportu Europejskiego Stowarzyszenia Węgla Kamiennego i Brunatnego Euracoal.
Zaznaczono w nim, że w produkcję paliw kopalnych uderzyła pandemia koronawirusa, która zaczęła się w chińskim Wuhan, ale co ciekawe, Chiny, pozostając największym na świecie producentem węgla, praktycznie utrzymały wydobycie na niezmienionym wobec roku 2019 poziomie. Wydobyto tam prawie 3,7 mld t. Drugi wynik – 743 mln t osiągnęły Indie. Tam jednak wobec 2019 r. odnotowano spadek o ponad 5 proc.
Euracoal w swoim raporcie przytacza dane Międzynarodowej Agencji Energii, która prognozuje mocne odbicie w 2021 r., przy wzroście światowego popytu na węgiel o 4,5 proc. Taka tendencja do ożywienia była widoczna w UE w I kwartale 2021 r.
Według autorów raportu to właśnie wspomniane Indie w dużej mierze zwiększą wydobycie. Dążą one do tego, pobudzając wydobycie węgla przez prywatne firmy. Spółka Coal India Limited (CIL) otrzymała rządowe wytyczne, aby zastąpić 100 mln t węgla importowanego wydobyciem krajowym.
Z raportu dowiadujemy się, że największy spadek produkcji węgla w 2020 r. odnotowano w USA (-24,4 proc.) i Unii Europejskiej (-19,3 proc.). Amerykańskie wydobycie zmniejszyło się o 156 mln t, czego przyczyną było znaczne zredukowanie ilości energii pochodzącej z mocy węglowych. O ponad jedną czwartą zmniejszył się też amerykański eksport węgla.
W raporcie zwrócono też uwagę na sytuację Polski, która jest największym europejskim producentem węgla kamiennego. Wydobycie węgla energetycznego spadło tu o 7,4 mln t – do 42,1 mln t. Oznacza to 14,9 proc. spadek w porównaniu z 2019 r. Produkcja węgla koksowego była natomiast w naszym kraju relatywnie stabilna i wzrosła o 1,7 proc. do 12,3 mln t. Ogółem wydobycie węgla kamiennego wyniosło w naszym kraju 54,4 mln t, czyli zmniejszyło się rdr o 11,7 proc. Bar