OKD miało zamknąć

autor: KAJ

 ostatnią kopalnię ČSM z końcem grudnia br. Dziś już wiadomo, że tak się nie stanie
Po kilkuletniej przerwie wracają huczne obchody górniczego święta w Czechach, które przypada tradycyjnie na wrzesień każdego roku. Widać za miedzą nastroje poprawiły się, a to za sprawą doskonałej koniunktury na węgiel i perspektywie dalszego fedrowania.
Przypomnijmy, że pierwotnie OKD miało zamknąć ostatnią kopalnię ČSM z końcem grudnia br. Dziś już wiadomo, że tak się nie stanie. W ub. tygodniu czeski rząd podjął decyzję o wydłużeniu wydobycia o kolejny rok z perspektywą jego zakończenia dopiero w 2025 r.
Tegoroczne uroczystości z okazji Dnia Górnika zaplanowano na 17 września w Karwinie.
Chcielibyśmy skorzystać z okazji, aby podziękować naszym pracownikom za ich ciężką pracę na rzecz spółki. Podziękowania kierujemy również do partnerów, którzy współpracują z naszą firmą od dłuższego czasu. Uważam, że podtrzymywanie tradycji górniczych jest ważną częścią życia społecznego i nie mogę się doczekać spotkania z naszymi pracownikami poza kopalnią – powiedział Roman Sikora, prezes zarządu OKD.
Uroczysty Dzień Górnika w Karwinie rozpocznie się o 10 na Placu Uniwersyteckim. Kierownictwo firmy i zaproszenie goście uczczą pamięć górników, którzy oddali życie na posterunku pracy. Zaplanowano również mszę św. w kościele pw. Podwyższenia św. Krzyża.
Program główny w Parku Bożeny Niemcowej rozpocznie się popołudniu koncertem słowackiej śpiewaczki Jany Kirschnerowej. Będzie też niespodzianka dla fanów rocka. Na koniec wystąpi gwiazda wieczoru Ewa Farna. Piosenkarka polskiego pochodzenia w tym roku ponownie oczarowała swoich fanów. Dostała za to kolejne wyróżnienie, prestiżową w Czechach nagrodę „Anioła” w kategorii artysta solowy.
28-letnia Ewa Farna jest mamą niespełna 3-letniego Artura i urodzonej w marcu 2022 r. Elli.
Integralną częścią „Festiwalu Górniczego” będzie program rozrywkowy dla dzieci, który przygotuje Fundacja OKD. Najmłodszych czekają warsztaty twórcze, strefa sportu i nowy namiot cyrkowy.