Kopalnia Soli w Bochni świętuje

 autor: TRz

 kiedy indziej
Światowy Dzień Turystyki przypadający we wtorek 27 września jest okazją do zaakcentowania swojej obecności na rynku. Korzystają z tego udostępnione do zwiedzania kopalnie w Zabrzu czy Wałbrzychu, proponując tego dnia niestandardowe zwiedzanie. Kopalnia Soli w Bochni jednak tego dnia nie przewiduje dodatkowych punktów programu. Co jest tego powodem?
- Cieszymy się , że kolejne obiekty włączają się czynnie w różnego rodzaju inicjatyw, jak na przykład obchody dnia turystyki lub dnia przewodnika. Najważniejsze jest to, że wszyscy, solidarnie i szanując siebie nawzajem, umożliwiamy naszym turystom dostęp do atrakcji turystycznych, z których mogą korzystać w różnych obiektach, mając do dyspozycji różne formy zwiedzania - uważa Dorota Wróbel, specjalista do spraw marketingu w Kopalni Soli w Bochni.
Bocheńska kopalnia jest najstarszą kopalnią soli kamiennej w Polsce. Ponad trzydzieści lat temu zaprzestano w niej wydobycia, a od 1992 r. zaczęto podziemne wyrobiska udostępniać turystom, początkowo głównie komorę Ważyn. W 1994 r. rozpoczął się w kopalni regularny ruch turystyczny.
Od tamtego czasu kopalnia chętnie angażuje się w różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, rocznicowe, a nawet święta podczas których, pojawiają się niestandardowe możliwości skorzystania z oferty kopalni.
- Są to inicjatywy na stałe wpisane w kalendarz wydarzeń kopalni, charakterystyczne właśnie dla Kopalni Soli Bochnia. Święto Patronki górników solnych, Dzień Św. Kingi, obchodzony 24 lipca, jest dniem, kiedy to drzwi bocheńskiej kopalni otwierają się dla turystów najszerzej i zjazdy do kopalni odbywają się bezpłatnie. Tak było również i w tym roku. Kopalnia uczestniczy aktywnie w Europejskich Dniach Dziedzictwa. W Powiecie Bocheńskim odbywa się w tym czasie „Weekend z zabytkami powiatu bocheńskiego”. Podczas wrześniowego weekendu, w tym roku był to 9,10 i 11 września, do bocheńskiej kopalni można było zjeżdżać, korzystając z rabatu 50 % na zwiedzanie trasy turystycznej z Ekspozycją Multimedialną. W listopadzie bocheńska kopalnia bierze udział w ogólnopolskiej akcji pod patronatem Polskiej Organizacji Turystycznej „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” i po raz kolejny umożliwi zwiedzanie swoich podziemi w niższych o 50 % cenach. Kopalnia Soli Bochnia jest miejscem gdzie odbywają się niezwykłe wydarzenia sportowe, takie jak I Ekstremalny Bieg pod ziemią , czy 12 godzinny Podziemny Bieg Sztafetowy - wylicza Dorota Wróbel.