Bełchatów siódmą

autor: Adam Maksymowicz

 kopalnią świata
Górnicze statystyki są różnorodne i prowadzone przez kilka instytucji na świecie. Każda z nich stosuje inne kryteria i inną metodologię. Powszechnie jednak kopalnie węglowe klasyfikowane są według wielkości ich rocznego wydobycia.
Co roku statystyczną pierwszą dziesiątkę największych na świecie kopalń węgla kamiennego podaje amerykańskie wydawnictwo Mining Technology. Klasyfikacja ta jest na ogół cytowana, akceptowana i niekwestionowana. Na jej czele od lat znajduje się kopalnia węgla kamiennego z USA – North Antelope Rochelle. Pierwszą dziesiątkę bez szczegółowego ich omawiania zamykają trzy kopalnie z Chin. Na wyższych miejscach są po dwie kopalnie z USA, Indonezji, Indii i jedna z Kazachstanu.
Cechą charakterystyczną tej statystyki są niewielkie różnice wydobycia mieszczące się w granicach od 59.9 mln ton kopalni North Antelope Rochelle, do ostatniej na liście chińskiej kopalni Heidaigou z wydobyciem 32,7 mln ton. Układ ten od lat w przybliżeniu niewiele się zmienia przynajmniej w klasyfikacji tego medium.
Pewnym zaskoczeniem jest ostatnia klasyfikacja największych kopalń węgla kamiennego na świecie, jaka została opracowania przez pozarządową organizację Global Energy Monitor ( GEM ) z siedzibą w San Francisco. Oto w klasyfikacji tej na siódmym miejscu znajduje się polska kopalnia węgla brunatnego Bełchatów. Choć statystyka ta dotyczy węgla kamiennego. Jest to o tyle zrozumiałe, że w zachodnich mediach i różnych sprawozdaniach często węgiel jest jeden i nie jest ważne, czy jest kamienny, czy brunatny.
Dodatkowo nie istnieją podobne statystyki dla węgla brunatnego, który jest mniej popularnym paliwem na świecie. W tej statystyce wyraźnie podano, że kopalnia Bełchatów eksploatuje węgiel kamienny. Tego rodzaju uproszczenia spowodowały, że statystyka ta, jest całkiem inna, od podawanej prze Mining Technology. Na jej czele znajduje się indonezyjski kompleks kopań KPC Operation z wydobyciem 59,7 mln ton.
Jak wspomniano Bełchatów jest na siódmej pozycji wydobyciem rocznym 36,2 mln ton. Na liście tej drugie miejsce zajmuje North Antelope Rochelle z USA. Generalnie proporcje największych kopalń według państw są zbliżone do poprzedniej statystyki, po dwie kopalnie z USA, Chin i Indii oraz trzy z Indonezji. Zamiast kopalni z Kazachstanu wymieniono Bełchatów z Polski.
Tego rodzaju pomyłki, niedopuszczalne w Europie, w USA spotykają się ze zrozumieniem, ze względu na nikłe zainteresowanie tamtejszego społeczeństwa naukami geograficznymi.