Jak trwoga

to do węgla. Pokazuje to właśnie Wielka Brytania

 Autor: JD
Operator sieci energetycznych w Wielkiej Brytanii - National Grid - poprosił elektrownię opalaną węglem, aby była gotowa do wytwarzania energii.
Jednostka należąca do Uniper SE w zakładzie Ratcliffe w środkowej Anglii rozgrzewa się i będzie gotowa do dostarczania energii we wtorek 7 lutego 2023 roku o godzinie 12:25 czasu londyńskiego, zgodnie z zawiadomieniem National Grid's Electricity System Operator.
Popyt ma wzrosnąć podczas okresu chłodu w Wielkiej Brytanii, bowiem spadająca prędkość wiatru ogranicza wytwarzanie energii z turbin wiatrowych.
Jak wskazuje Bloomberg, National Grid kilka razy prosił już jednostki w rezerwie węgla o przygotowanie się w trakcie tej zimy, ale nie wymagał od nich generowania energii. Operator sieci poprosił też gospodarstwa domowe o zmniejszenie popytu na energię przez kilka wieczorów, aby pomóc zrównoważyć podaż w godzinach szczytu.
Prognoza wiatru w Wielkiej Brytanii pokazuje spadek generacji z farm wiatrowych we wtorek 7 lutego.
„Ogrzejemy jeden z naszych pięciu zimowych bloków węglowych do potencjalnego wykorzystania we wtorek 7 lutego” - wskazał National Grid.
Operator sieci odłożył 395 milionów funtów na opłacenie jednostek węglowych przeznaczonych do zamknięcia, aby pozostały aktywne tej zimy jako moc rezerwowa. To pokazuje, jak niestabilna jest energetyka wiatrowa. W razie kłopotów sięga się  w Wielkiej Brytanii po węgiel.