Pomoc Fundacji Rodzin Górniczych

autor: Maciej Dorosiński

Stypendia i zapomogi to tylko element działań realizowanych przez FRG. Ponadto organizuje wyjazdy dla swoich podopiecznych oraz tańsze leki, rehabilitacje i warsztaty
 
Fundacja Rodzin Górniczych nie zwalnia tempa. W ubiegłym roku świętowała jubileusz swojego 25-lecia i z tej okazji zorganizowała w Filharmonii Śląskiej uroczysty koncert charytatywny. W tym roku to wydarzenie także się odbędzie – już w najbliższą sobotę, 23 września. Ponadto Fundacja ma na koncie kilka innych ciekawych przedsięwzięć, które warto przedstawić.
FRG po raz kolejny została laureatem konkursu „Razem możemy więcej” Fundacji Dbam o Zdrowie. W jego ramach realizuje projekt pt.: „Dofinansowanie do zakupu leków i wyrobów medycznych dla podopiecznych Fundacji Rodzin Górniczych 2023”. Trwa on od 1 marca do 30 września br. Pomoc jest udzielana podopiecznym, którzy ponoszą duże wydatki na leki i wyroby medyczne ze względu na choroby przewlekłe, posiadane orzeczenie o niepełnosprawności lub cierpiącym na schorzenia wynikające z wieku senioralnego. Łączna wysokość wsparcia w projekcie wyniesie 54 tys. zł, z czego dofinansowanie z Fundacji DOZ – 18 tys. zł, a wkład własny – 36 tys. zł, w tym dofinansowanie z Fundacji ARP – 25 tys. zł. Pomoc przekazywana jest w formie kart podarunkowych do wykorzystania w aptekach DOZ.
Kolejna inicjatywa dotyczy dofinansowania rehabilitacji dla chorych, niepełnosprawnych lub będących w wieku senioralnym podopiecznych Fundacji. Przedsięwzięcie to rozpoczęło się w połowie maja i potrwa do końca tego roku. Łączna wysokość wsparcia wynosi 80 tys. zł, z czego dofinansowanie z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wynosi 19 tys. zł, z Fundacji ARP – 20 tys. zł, a wkład własny – 41 tys. zł.
 Cieszymy się, że przy wsparciu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Fundacji ARP możemy przekazać pomoc w for­mie rehabilitacji. Zdrowie jest bardzo ważnym aspektem naszej działalności. Zdajemy sobie sprawę, jak znacząco wpływa na jakość życia naszych podopiecznych. Walka z ciężką chorobą odbiera niejednokrotnie chęć i siły do życia. Dlatego poprzez nasze działania staramy się wspierać podopiecznych w walce o zdrowie – mówi prezes FRG Ryszard Wyględacz.
FRG w tym roku zorganizowała także dla swoich podopiecznych wyjazdy połączone z warsztatami. Pierwszy z nich miał miejsce w marcu. Warsztat „Mój dobrostan w obliczu codziennych wyzwań” odbył się w Piwnicznej-Zdroju, a jego głównym celem była poprawa zdrowia psychicznego uczestniczek w związku z traumą po śmierci męża.
 Planujemy organizację kolejnego warsztatu edukacyjnego w październiku br., jeśli uzyskamy dofinansowanie z Fundacji JSW. Wydarzenie będzie kontynuacją tematów rozpoczętych podczas wcześniejszych warsztatów, które bardzo dobrze zostały przyjęte przez uczestniczki – tłumaczy prezes Wyględacz.
W czerwcu natomiast zorganizowano jednodniowy wyjazd warsztatowy dla matek z dziećmi do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach. Program obejmował zajęcia z pszczelarstwa dla dzieci i z filcowania dla mam. Ponadto wszyscy wspólnie zwiedzili Jaskinię Głęboką i Górę Zborów.
W czasie wakacji dzieci i młodzież znajdujące się pod opieką FRG miały okazję wyjechać na dziesięciodniowy obóz sportowo-rekreacyjny do Dźwirzyna. Natomiast we wrześniu pod­opieczni Fundacji odwiedzili siedzibę zespołu Śląsk w Koszęcinie. Tam wzięli udział w warsztatach etnograficznych z rękodzieła. Mieli okazję także spróbować tańców ludowych. Ponadto zwiedzili pałac i poznali jego historię.
Należy przy tym wspomnieć, że FRG ponadto na bieżąco wypełnia swoje zadania statutowe. Należy do nich m.in. materialne wspieranie rodzin pozostałych po górnikach, którzy ponieśli śmierć w wyniku wypadków przy pracy, inwalidów górniczych i innych rodzin górniczych, znajdujących się z różnych powodów w trudnej sytuacji życiowej, zwłaszcza będących w niedostatku lub potrzebujących doraźnego wsparcia. W ciągu 25 lat istnienia Fundacji udało się pozyskać i przekazać na rzecz podopiecznych przeszło 35 mln zł.
W 2022 r. Fundacja za swoją działalność została uhonorowana Nagrodą Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”. Więcej o FRG na stronie internetowej fundacjafrg.pl.

1 1668628714 nagroda frg j szymczuk kprp