Rodzinna Barbórka

autor: Tomasz Rzeczycki  

 w setną rocznicę katastrofy na kopalni
 Odsłonięcie obelisku przypominającego o katastrofie na kopalni Reden, przemarsz przez miasto z orkiestrą górniczą oraz rozstrzygnięcie konkursu na górnicze czako - to tylko niektóre punkty programu obchodów górniczego święta w Dąbrowie Górniczej. Zaplanowano je na niedzielę, 3 grudnia 2023 r. Tego dnia będzie też można zejść do podziemi Kopalni Ćwiczebnej Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, która dzień później, 4 grudnia, będzie nieczynna.
- Uroczystości barbórkowe odbędą się 3 grudnia. Od 3 lat Muzeum wraz z Urzędem Miasta w Dąbrowie Górniczej organizuje Barbórkę Rodzinną. Uroczystości rozpoczną się pod muzeum pod pomnikiem S. Staszica, skąd przejdziemy pochodem wraz z orkiestrą górniczą do parku Józefa Hallera, gdzie nastąpi odsłonięcie obelisku w 100. rocznicę katastrofy na kopalni Reden. Muzeum będzie prowadziło górnicze stoisko pokazowe. Nastąpi wręczenie nagród dla przedszkolaków w konkursie plastycznym, a później w bibliotece projekcja filmu dokumentalnego o katastrofie na kopalni Reden. W godzinach popołudniowych w budynku muzeum odbędzie się karczma górnicza. W tym dniu kopalnia będzie czynna normalnie dla zwiedzających - informuje Zbigniew Mirkowski z Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.
W tym roku jednym z celów, jakie postawiło sobie dąbrowskie muzeum, jest kultywowanie tradycji i zwyczajów barbórkowych wśród najmłodszego pokolenia, a więc wśród dzieci przedszkolnych, które urodziły się już po zakończeniu wydobycia węgla kamiennego w tym mieście. Temu ma służyć konkurs zatytułowany Górnicze czako, a skierowany do przedszkolaków.
Z prac konkursowych zostanie stworzona wystawa pokonkursowa. Muzeum Miejskie „Sztygarka” chce, aby była ona prezentowana od 6 grudnia 2023 r. do 30 stycznia 2024 r. w gmachu muzeum. Wcześniej jednak uczestnicy konkursu są zaproszeni do wzięcia udziału w pochodzie barbórkowym. Ma on wyruszyć w niedzielę, 3 grudnia, o godz. 10.00 spod pomnika ks. Stanisława Staszica, znajdującego się naprzeciw wejścia głównego do muzeum.