Siedmiu kandydatów

autor: JM

 na prezesa węglowej spółki
Do konkursu na prezesa zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej zgłosiło się siedem osób. Wyniki konkursu będą najpewniej znane w przyszłym tygodniu.
Jeszcze w marcu rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej ogłosiła nowy konkurs na stanowiska: prezesa zarządu oraz dwóch wiceprezesów – ds. ekonomicznych oraz rozwoju. Poprzednie postępowanie kwalifikacyjne nie przyniosło rezultatu.
Kandydaci na wszystkie trzy stanowiska mogli zgłaszać swoje kandydatury do 10 kwietnia do godz. 9. Jak poinformował Tomasz Siemieniec, rzecznik JSW, na stanowisko prezesa zgłosiło się siedem osób, wiceprezesa ds. ekonomicznych – pięć osób, wiceprezesa ds. rozwoju – 17 osób.
Rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami spełniającymi wymogi - określone w ogłoszeniu - rozpoczną się w siedzibie JSW 17 kwietnia i mogą się odbyć w dniach następnych, w zależności od ilości zgłoszeń.
W poprzednim postępowaniu, które zakończyło się w czwartek, 21 marca, nie wyłoniono zwycięzców, jeśli chodzi o te trzy stanowiska. Natomiast wcześniej udało się rozstrzygnąć postępowanie na dwóch innych członków zarządu - 15 marca Adam Rozmus objął stanowisko wiceprezesa ds. technicznych i operacyjnych, a Jolanta Gruszka stanowisko wiceprezesa ds. handlu.
JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. W 2023 r. zakłady JSW wyprodukowały prawie 13,5 mln ton węgla.