Spotkanie w Bractwie Gwarków 14.05.2024

14.05.24 r Spotkanie w Bractwie Gwarków z udziałem Pana Dawida Politaj/stowarzyszenie dwie Wieże/i Wojciecha Czecha /ex Wojewody Śląskiego/na tematy kopalni Deutscland/Polska ,Generalnego Dyrektora Brunona Buzka i Jego Córki Bettiny ..

W spotkaniu uczestniczyli członkowie Bractwa Gwarków ..Omówiono w skrócie historię kopalni w Świętochłowicach Deutschland/Polska ,będacą własnością Donnesmarków i prowadzoną przez Generalnego Dyrektora Brunona Buzka .
.Brunon Buzek absolwent uczelni górniczej w Leoben ,był znaną postacią w świecie górniczym..Urodzony na Śląsku Cieszyńskim w Jabłonkowie w 1866 roku w rodzinie ewangelickiej.Pracował w dozorze w kopalniach wegla w Dąbrowie k.Karwiny.W latach 1918 - 1922 organizowal polski inspektorat na Zaolziu. Brał czynny udział w Polskim Komitecie Plebiscytowym.
Kolejną postacią omawianą podczas spotkania był absolwent Oxfordu i maturzysta we Francji pan Falecki ,ktory współpracował z prof.B.Krupińskim,a w świecie górniczym był postacią zapomnianą.Te postacie niezwykle zasłużone ,aczkolwiek zapomniane ,Bractwo Gwarkow postanawia opracować i „ocalić od zapomnienia”.
 
Zdjęcia w galerii