JSW inwestuje w Koksowni Przyjaźń

 Autor JD
 
Koksownia Przyjaźń to łącznie 75 proc. całości produkcji koksu w
Grupie Kapitałowej JSW. Wiemy, że bez węgla koksowego nie ma stali, a ze stalowych elementów m.in. w samochodach, sprzętach AGD, wiatrakach itd. korzystamy na co dzień wszyscy. Dziś, tu w koksowni wspólnie monitorujemy postępy prac nad inwestycją – mówiła w Koksowni Przyjaźń Barbara Piontek, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej . To największy zakład spółki JSW Koks, należącej do Grupy Kapitałowej JSW.
Budowa baterii nr 4 w koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej jest ważna dla utrzymania i wzrostu wolumenu zdolności produkcyjnych koksu i węglopochodnych w Grupie Kapitałowej JSW.
Dąbrowski zakład to łącznie 75 proc. całości produkcji koksu Grupy, a spółka JSW Koks posiada trzy koksownie (Przyjaźń, Radlin oraz Jadwiga) eksploatujące łącznie 6 baterii koksowniczych, z czego 4 w koksowni Przyjaźń.
Wizyta gospodarcza w Dąbrowie Górniczej odbyła się w kluczowej dla JSW Koks chwili.
- Jesteśmy w bardzo ważnym momencie,  tuż przed podpisaniem umowy na wykonanie baterii nr 4 w Koksowni Przyjaźń, która zwiększy moce produkcyjne JSW Koks. To spółka o strategicznym znaczeniu dla Grupy Kapitałowej JSW - zaznaczyła prezes Piontek. - Wiem, z czym na co dzień mierzą się koksownicy, jakie mają problemy i zapewniam, że Jastrzębska Spółka Węglowa będzie wspierać ich wysiłki w realizacji wszystkich planów rozwojowych - dodała.
- Rozmawiam i z pracownikami i ze związkami zawodowymi. Ta inwestycja niesie także za sobą realne korzyści środowiskowe. Pozwoli na obniżenie emisji pyłu, dwutlenku siarki, tlenku węgla, tlenków azotu -  podkreśliła prezes JSW.
- Cieszę się, że pani prezes jest otwarta na ludzi i inwestycje. Nie boi się wyzwań, rozmawia ze wszystkim stronami, prowadzi dialog i to powinno mieć miejsce w tak dużej Grupie Kapitałowej - oceniła Irena Przybysz, przewodnicząca NSZZ Solidarność 80 przy JSW Koks biorąca udział w wizycie gospodarczej. - Dziś mogłam jeszcze raz porozmawiać o problemach załogi, o przyszłości naszych miejsc pracy i inwestycjach, żebyśmy mogli tutaj jeszcze długo pracować - poinformowała Irena Przybysz.
Budowa baterii nr 4 w koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej jest teraz ważna dla utrzymania i wzrostu wolumenu zdolności produkcyjnych koksu i węglopochodnych w Grupie Kapitałowej JSW.
Dąbrowski zakład to łącznie 75 proc. całości produkcji koksu Grupy, a spółka JSW Koks posiada trzy koksownie (Przyjaźń, Radlin oraz Jadwiga) eksploatujące łącznie 6 baterii koksowniczych, z czego 4 w koksowni Przyjaźń. Tylko w pierwszym kwartale br. produkcja koksu wyniosła ponad 0,9 mln ton.
- Nowa bateria nr 4 zostanie zbudowana w oparciu o posiadaną dokumentację technologiczną zapewniającą zgodność z obowiązującymi wymaganiami w obszarze ochrony środowiska oraz pozwalającą na wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technicznych i technologicznych - podkreśliła Iwona Gajdzik-Szot, prezes JSW Koks. -  Powstanie ona w miejscu poprzedniej baterii z wykorzystaniem już istniejących elementów infrastruktury, w tym na przykład wykorzystaniem instalacji suchego chłodzenia koksu - dodała.