Sztolnia Czarnego Pstrąga

 Polska Agencja Prasowa

Z nowej oferty będą mogli skorzystać wyłącznie dorośli
Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach - podziemną wodną trasę turystyczną - będzie można pokonać już w najbliższy weekend samodzielnie ultralekkim i wytrzymałym pontonem.
Nową atrakcję zaproponowało właśnie turystom spragnionym mocniejszych wrażeń zarządzające sztolnią Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Dotychczas oferowało podziemne rejsy łodziami z przewodnikiem i morsowanie.
Podziemny spływ pontonowy w Sztolni Czarnego Pstrąga ma polegać na przepłynięciu jej turystycznego odcinka, ale w dwie strony, czyli 1200 m, za pomocą tzw. pacraftu, czyli jednoosobowego, bardzo lekkiego pontonu ekspedycyjnego. Z nowej oferty będą mogli skorzystać wyłącznie dorośli.
dą wyłącznie czołówki i latarki - zapowiada Grzegorz Rudnicki ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.
- Spływy pontonowe odbędą się w dniach 16-18 lipca o godz. 17.00. W przypadku dużego zainteresowania ofertą zostaną uruchomione kolejne terminy. Być może podziemny rafting będzie w ofercie stałej, ale musimy przetestować, czy ta oferta się sprawdzi - dodaje Rudnicki.
- Idea pacraftingu narodziła się w dzikich ostępach Ameryki Północnej. Ultralekkie pontony wykorzystywane są obecnie głównie przez podróżników, rzadziej w celach stricte rozrywkowych. Chyba nikt na świecie nie wykorzystywał jak dotąd pacraftingu w celach turystycznych, takiej zorganizowanej turystyki, a już na pewno nie w obiektach poprzemysłowych, a takim jest właśnie Sztolnia Czarnego Pstrąga - wskazuje Grzegorz Rudnicki.
Zarządzana przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Sztolnia Czarnego Pstrąga to jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Jednocześnie to nadal działający obiekt hydrotechniczny i strategiczny punkt zarządzania wodami byłej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Krystalicznie czysta woda przyciąga kilka gatunków ryb, w tym pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu. W 2017 r. sztolnia trafiła na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO.