Gmina otrzymała od SRK tereny

Portal gospodarka i ludzie  autor: MD

 Samorząd otrzymał od SRK część terenów po KWK Rydułtowy I
Spółka Restrukturyzacji Kopalń podpisała w środę, 14 lipca, umowę darowizny na mocy, której przekazała gminie Rydułtowy nieruchomości po dawnej kopalni wraz z budynkiem warsztatu. Głównie są to tereny tzw. komunikacyjne.
Jak poinformowały służby prasowe SRK, darowizny dokonano na podstawie art. 23.1 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Łączna powierzchnia przekazanego gminie gruntu to ponad 9 tys. m kw. o wartości rynkowej blisko 434 tys. zł.
Oznaczona część zakładu górniczego Rydułtowy tzw. KWK Rydułtowy I SRK przejęła od Polskiej Grupy Górniczej w grudniu 2018 r. W sumie było to ponad ponad 70 tys. m kw. gruntów, 30 budynków, 24 budowle na powierzchni i 51 na dole.
Przypomnijmy, że SRK w tym roku planuje zakończenie likwidacji trzech kolejnych ruchów zakładów górniczych. Będą to ruch Boże Dary kopalni Boże Dary-Mysłowice-Wesoła I, ruch Śląsk kopalni Pokój I-Śląsk i właśnie ruch Rydułtowy I kopalni Jas-Mos-Rydułtowy I. W dwóch z trzech zaplanowanych do likwidacji na ten rok kopalń powstaną pompownie stacjonarne. Tak będzie w przypadku ruchu Boże Dary i ruchu Śląsk. Natomiast ruch Rydułtowy I zostanie zlikwidowany całkowicie.
Oczywiście w strukturach PGG wciąż funkcjonuje ruch Rydułtowy będący częścią kopalni ROW. Warto przy tym dodać, że kopalnia Rydułtowy jest najstarszym czynnym zakładem wydobywczym na Górnym Śląsku. Jak podaje PGG na swojej stronie internetowej, początki jego działalności sięgają 1792 r.