BGK chce dać węglowi nowe życie

Bartosz Dyląg
 
Kojarzy się niemal wyłącznie z tradycyjną energetyką. Alternatywa dopiero przebija
się do powszechnej świadomości. – A węgiel to nowoczesne technologie, włókna węglowe wykorzystywane  w inżynierii i transplantologii, węgiel aktywny wykorzystywany do filtrów i w kosmetologii oraz nanostruktury węglowe - podsuwa przykłady Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK .
Pobudzenie inwestycji publicznych to najważniejsze założenia Polskiego Ładu z punktu widzenia Banku Gospodarstwa Krajowego – wskazuje Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.
Dzięki Programowi Inwestycji Strategicznych samorządy znacząco zwiększą swoje możliwości inwestycyjne. Tylko pierwszy nabór może je zwiększyć o 40 proc. Rocznie samorządy wydają na inwestycje publiczne 40-50 mld zł. Pierwsza pula naboru to 20 mld zł.
Beata Daszyńska-Muzyczka dodaje, że BGK plasuje obligacje w zależności od potrzeb rządowych programów. Jednym z bardzo ważnych funduszy jest Krajowy Fundusz Drogowy, który co pewien czas wymaga emisji obligacji.
Jak wskazuje prezes BGK, 3W to nowa koncepcja wykorzystania wody, wodoru i węgla.
– Węgiel to nowoczesne technologie węglowe. To włókna węglowe wykorzystywane szeroko w inżynierii i transplantologii, to węgiel aktywny wykorzystywany do filtrów i w kosmetologii oraz nanostruktury węglowe; m.in. grafen  - wyjaśnia Beata Daszyńska-Muzyczka.