W ruchu Bielszowice kopalni Ruda

Portal gospodarka i ludzie  autor: KAJ

  nowym przekopem udostępniona została cała parcela węgla typu 34.2
Górnicy z brygad robót przygotowawczych oddziału GRP1-B ruchu Bielszowice kopalni Ruda w ciągu czterech minionych miesięcy wydrążyli 150 m przekopu wentylacyjno-transportowego do pokładu 504, torując drogę do eksploatacji wysokiej jakości węgla gazowo-koksowego.
Surowiec ten stanowi ponad 40 proc. produkcji kopalni Bielszowice. To się doskonale składa, albowiem zapotrzebowanie rynku na ten surowiec stale się zwiększa. Już teraz jest on z ruchu Bielszowice wysyłany do koksowni krajowych oraz odbiorców zagranicznych w Czechach, na Węgrzech, Słowacji, a nawet w Hiszpanii .
Niezwykle istotne jest również to, że nowym przekopem udostępniona została cała parcela węgla typu 34.2. W przyszłości w tym właśnie rejonie planowanych jest do uruchomienia pięć kolejnych ścian, które wybrane zostaną w okresie od trzech do czterech lat.
W ruchu Bielszowice kopani Ruda oddziały robót przygotowawczych realizują obecnie kolejne drążenia wyrobisk korytarzowych mające na celu udostępnienie pokładów siodłowych w partii centralnej 510 i 507. Tam również w przyszłości eksploatowany będzie surowiec z grupy 35.1, jeden z najbardziej poszukiwanych obecnie na rynku.
Warto wiedzieć, że ruch Bielszowice kopalni Ruda jest jedną z nielicznych w Polsce i na świecie kopalń eksploatujących węgiel koksowy o bardzo niskiej zawartości fosforu. Koks produkowany z tego surowca jest niezbędny do produkcji stali o bardzo dobrej wytrzymałości w niskich temperaturach. Do grona największych odbiorców krajowych bielszowickiego węgla z sektora energetyki zawodowej należą m.in.: Polska Grupa Energetyczna, PGNiG, Tauron Polska Energia oraz koncern energetyczny ENEA. Parametry jakościowe surowca są atrakcyjne również w świetle unijnych wymagań emisyjnych BAT dla dużych użytkowników węgla z grupy energetyki zawodowej, które niebawem wejdą w życie.