Odbyło się kolejne

posiedzenie rządowego Komitetu Węglowego

 Autor: PAP/DC
W środę w KPRM odbyło się kolejne posiedzenie Komitetu Węglowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Stale monitorujemy sytuację na rynku energii i dbamy o stałość dostaw węgla - zapewnił szef rządu.
O spotkaniu Komitetu Węglowego poinformował na Facebooku premier Morawiecki.
"Zgodnie z zapowiedziami - stale monitorujemy sytuację na rynku energii i dbamy o stałość dostaw węgla. Chronimy polskie rodziny przed wzrostem cen i zapewniamy im bezpieczeństwo energetyczne" - podkreślił.
Od lipca 2022 r. w kancelarii premiera cyklicznie odbywają się spotkania dotyczące zakupów i dystrybucji węgla. Biorą w nich udział m.in. przedstawiciele spółek Skarbu Państwa, Ministerstwa Aktywów Państwowych i innych podmiotów zaangażowanych w ten proces.
Jak podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR), podejmowane działania koncentrują się na tym, aby wszystkie podmioty, w tym odbiorcy indywidualni, mieli zapewnione niezbędne dostawy węgla opałowego.
"Na bieżąco monitorowana jest sytuacja z uwzględnieniem planów importowych i wydobywczych w zestawieniu z zapotrzebowaniem na surowiec" - wskazał CIR w komunikacie.
Przypomniano, że dzięki dopłacie z budżetu państwa, samorządy mogą kupić węgiel znacznie poniżej ceny rynkowej u importerów - do 1500 zł za tonę. Każde gospodarstwo domowe może kupić 3 tony węgla w sezonie grzewczym, rozkładając ten zakup na raty.
"Zakupy można podzielić np. na dwie transze, jedna w tym roku, a pozostała w przyszłym - wolumen, który nie zostanie wykorzystany do końca 2022 r., nie przepada" - czytamy w komunikacie.
Jak zaznaczono, gminy, które uczestniczą w dystrybucji węgla, nabywają ten surowiec po 1500 zł za tonę, a odsprzedają za maksymalnie 2000 zł; 500 zł przeznaczonych jest na logistykę, czyli transport.
Przypomniano też, że w ramach wsparcia dostaw paliw stałych do gospodarstw domowych wprowadzono m.in. dodatek finansowych i czasowe dopuszczenia stosowania w gospodarstwach domowych węgla brunatnego.