Kopalnia Ćwiczebna

 autor: TRz

 wznowiła działalność
Kopalnia Ćwiczebna przy Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej wznowiła w grudniu działalność. Po doprowadzeniu do porządku uszkodzonego lutniociągu można od Barbórki z powrotem przyjmować turystów. Remont zawiesia lutniociągu nie rozwiązał jednak wszystkich problemów.
Uszkodzenie systemu wentylacji nastąpiło 8 maja 2022 r. i tego dnia przerwano wpuszczanie turystów do podziemi dawnej kopalni szkoleniowej. Jedyny wyjątek uczyniono w sobotę 3 września, gdy odbywała się Industriada. Tego dnia kopalnię odwiedziło 255 osób. Pokazano im jednak tylko górny poziom, dostępny sztolnią, gdzie przewietrzanie odbywa się w sposób naturalny.
Wreszcie, po przeprowadzeniu naprawy lutniociągu, kopalnia została w niedzielę 4 grudnia 2022 r. ponownie udostępniona. Niestety, nadal nie jest to możliwe każdego dnia. Kopalnia pozostaje zamknięta trzy razy w tygodniu: w poniedziałek, środę i piątek. Na pozostałe dni obowiązuje harmonogram wejść, np. we wtorki są cztery, o godzinach 10, 11, 12 i 13. Sześć wejść co godzinę od 12 do 17 przewidziano w niedziele oraz w pierwszy i trzeci czwartek miesiąca.
Dla odmiany w drugi i czwarty czwartek miesiąca są tylko cztery wejścia do kopalni, czyli tak samo jak we wtorek. Z opublikowanego przez Muzeum Miejskie Sztygarka harmonogramu nie wiadomo, ile wejść do kopalni będzie w każdy piąty czwartek miesiąca – a taką sytuację w 2023 r. będziemy mieć np. 30 marca, 29 czerwca, 31 sierpnia oraz 30 listopada.
Problemem pozostałym do rozwiązania jest też stan pomieszczenia podziemnego służącego przedtem przewodnikom po kopalni. Wejście do tego pomieszczenia znajduje się w murze oporowym, obok wylotu sztolni. Jak nam powiedział Zbigniew Mirkowski z Muzeum Miejskiego Sztygarka, stan techniczny nie pozwala, aby mogli przebywać tam ludzie, a funduszy na remont w tym roku nie było.
Rozwiązanie tego problemu przesuwa się więc na rok kolejny.