Ceny węgla w portach

autor: KAJ

Jeszcze we wrześniu cena węgla w portach ARA kształtowała się w okolicach 340 USD za tonę
 
Cena węgla w portach Amsterdamu, Rotterdamu i Antwerpii spadła we wtorek do 94 USD za tonę. Jeszcze wczoraj było to ponad 96 USD za tonę. Jest to spadek do najniższego poziomu od prawie dwóch lat – alarmują eksperci.
Przypomnijmy, że jeszcze we wrześniu ub.r. cena węgla kształtowała się w okolicach 340 USD za tonę. A rekordowy wynik to  459,80 USD ustanowionym na początku ubiegłego roku.
Obniżka cen węgla oznacza spadek zapotrzebowania na energię i zwrot w kierunku gazu uważanego za mniej zanieczyszczone paliwo kopalne.
Elektrownie przedkładają gaz nad węgiel, a duży import skroplonego gazu ziemnego zwiększa zapasy i poprawia perspektywy bezpieczeństwa energetycznego regionu – wskazują eksperci.
To duża zmiana w stosunku do zeszłego roku, kiedy Niemcy spalały węgiel w najszybszym tempie od co najmniej sześciu lat i po tym, jak Rosja odcięła dopływ gazu do Europy.
Ale hurtowe ceny gazu na rynku europejskim też spadają do kolejnego najniższego poziomu od dwóch lat, co może przynieść ulgę konsumentom i przedsiębiorstwom, które w zeszłym roku zapłaciły wysokie rachunki za energię. Cena kluczowego kontraktu futures na gaz z dostawą w przyszłym miesiącu spadła do zaledwie 23,50 euro za megawatogodzinę.
Cena gazu na rynek europejski wykazuje tendencję spadkową od końca zeszłego roku. Jego cena zaczęła rosnąć przed rokiem, po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Rekordowe prawie 350 euro za MWh zapłacono latem ubiegłego roku. Wstrzymanie dostaw rosyjskiego gazu wywołało obawy o kryzys energetyczny.
W tym roku hurtowe ceny gazu spadają dzięki łagodniejszej zimie, działaniom ograniczającym zużycie gazu oraz solidnym zapasom i dostawom – wskazują dalej eksperci.
Zbiorniki w UE są obecnie wypełnione w około 66 proc. Eksperci prognozują także, że źródła odnawialne, takie jak wiatr i słońce, będą miały w tym roku większy udział w europejskim rynku energii elektrycznej niż planowano.