Kopalnia obchodzi swoje 140 urodziny

 autor: KAJ

warto przyjść na uroczystości i zwiedzić izbę tradycji
 
Kopalnia Marcel, obecnie jeden z czterech ruchów kopalni ROW (PGG), obchodzi swoje 140 urodziny. Załoga wita je trzema ścianami oraz frontami robót przygotowawczych, które zapewnią wydobycie na kolejne lata.
Trzy istotne elementy wpływają na to, że kopalnia Marcel należy do czołowych zakładów w PGG – dobrze zgrana załoga, innowacyjny system transportu dołowego i nowoczesny zakład przeróbczy. Pomimo długiej historii swojego istnienia jest zakładem na wskroś nowoczesnym, który w br. zaplanował wydobycie na poziomie 2 323 000 t, a także wydrążenie 8 400 m wyrobisk korytarzowych. Obecnie wydobycie realizowane jest trzema ścianami: C-9 w pokładzie 505 - warstwa górna, M-9 w pokładzie 712/1-2 oraz ścianą W-5 w pokładzie 505 - warstwa dolna. Drążone są także wyrobiska – chodniki: badawczy C-5a w pokładzie 502/2, badawczo-wentylacyjny 1 w pokładzie 507, ścianowy W-6a w pokładzie 505 warstwa dolna, a także pochylnie: badawcza C-1 w pokładzie 502/2 oraz badawczo-transportowa C 6 w pokładzie 505 - warstwa górna.
Urobek ze ścian oraz chodników transportowany jest do zakładu przeróbczego z poziomu 800 m za pomocą skipu zabudowanego w szybie wydobywczym III. Natomiast z części marklowickiej transport urobku na powierzchnię realizowany jest przenośnikami taśmowymi zabudowanymi m.in. w upadowej odstawczo-transportowej z pominięciem szybu wydobywczego.
Z okazji jubileuszu 140-lecia kopalni Marcel na dni otwarte zaprasza Górnicza Izba Pamięci KWK Marcel. O eksponatach w niej zgromadzonych opowiada pasjonat, były pracownik zakładu. Są wśród nich kopalniane pamiątki, przedmioty historyczne, kroniki, miniatura cechowni i makieta szybu kopalni. W związku z jubileuszem Izbę można zwiedzać od 9.00 do 18.00 do 22 września po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej.
23 września o godz. 16.00 w kościele Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach planowane jest nabożeństwo, które poprzedzi przemarsz osób związanych z kopalnią Marcel. Będą poczty sztandarowe i uroczysty przemarsz przy dźwiękach orkiestry. Po mszy uczestnicy spotkają się w klubie NOT w Radlinie, będą mieli okazję zapoznać się z publikacją wydaną na jubileusz 140-lecia kopalni; chodzi o 400 stronicowy album ze zdjęciami i ciekawostkami dotyczącymi ruchu Marcel.