Pogrzeby zmarłych górników

 autor: MD

 W Żorach, Kleszczowie i Skrzyszowie odbędą się pogrzeby górników z kopalni Pniówek
 
W portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie na bieżąco relacjonowaliśmy przebieg akcji w kopalni Pniówek, gdzie poszukiwano górników, którzy zaginęli w kwietniu 2022 r. po serii wybuchów metanu. W czasie działań prowadzonych od 9 do 13 września br. zastępom udało się odnaleźć i wywieźć na powierzchnię sześciu z siedmiu poszukiwanych. Związki zawodowe z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, do której należy kopalnia Pniówek, w mediach społecznościowych podały terminy pogrzebów pięciu górników.
Ceremonie odbędą się pomiędzy 25 września, a 2 października. Jako pierwszy pożegnany zostanie śp. Jarosław Majerski. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 25 września, o godz. 12.00 w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Kleszczowie.
Dzień później w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żorach o godz.10.00 odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Kamila Liszoka.
W środę, 27 września, o godz.11.00 rodzina, przyjaciele i koledzy w ostatniej drodze będą towarzyszyć śp. Rafałowi Wiśniewskiemu. Jego uroczystości pogrzebowe odbędą się w Żorach, w kościele pw. św. Stanisława.
28 września o godz. 10.00 w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Żorach pożegnany zostanie śp. Dawid Puła. Cztery dni później, 2 października, w kościele pw. św. Michała Archanioła w Skrzyszowie będzie miało miejsce ostatnie pożegnanie śp. Piotra Dudka.
Przypomnijmy, że pierwszy wybuch metanu w Pniówku miał miejsce 20 kwietnia 2022 r. Było to 12 minut po północy w trakcie urabiania kombajnem odcinka ściany przyległego do chodnika N-11. W strefie zagrożenia znajdowało się 42 pracowników, z tego 16 w rejonie ściany N-6. W czasie prowadzonej akcji 39 pracowników udało się wycofać. W ścianie pozostały jednak trzy osoby. Do ich ratowania skierowano trzy zastępy ratownicze. Ok. godziny 3.10 nastąpił drugi wybuch metanu. W zagrożonym rejonie pozostało siedem osób – górnik kombajnista, górnik sekcyjny oraz zastęp ratowniczy.
21 kwietnia o godzinie 19.40 nastąpił kolejny wybuch metanu. Kierownik akcji podjął decyzję o czasowym wyłączeniu rejonu ściany N-6 z sieci wentylacyjnej przy pomocy tam izolacyjnych. Akcja została zakończona 2 maja o godz. 7.43. W wyniku wybuchów metanu dziewięciu pracowników uległo wypadkom śmiertelnym, siedmiu ciężkim, a 26 powodującym czasową niezdolność do pracy. Ponadto w zaizolowanej ścianie N-6 pozostało siedmiu pracowników uznanych za zaginionych.
Akcję wznowiono w lutym br. W jej ramach ratownicy m.in. zawęzili otamowany rejon do wyrobisk znajdujących się bliżej ściany N-6. Dalsze prace prowadzone przez ratowników w ramach profilaktyki polegały na wybudowaniu nowych tam przeciwwybuchowych, udrożnieniu odtamowanych wyrobisk oraz zdemontowaniu i wytransportowaniu z chodników starych maszyn i urządzeń. Potem skupiono się na wydrążeniu 350-metrowego wyrobiska. W tym miesiącu akcję wznowiono. W ciągu pięciu dni udało się odnaleźć sześciu z siedmiu poszukiwanych. Potem ze względu na warunki akcja została zawieszona. Przygotowania do jej kolejnego etapu mają potrwać ok. miesiąc.