Tego podatku

autor: JM

nie zapłacił nikt oprócz węglowej spółki
 W minionym roku Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) wypracowała skonsolidowany zysk netto w wysokości 997,1 mln zł. To wynik gorszy o 87 proc. niż rok wcześniej. Jak zaznaczył jednak p.o. prezesa zarządu JSW Paweł Rostkowski, nie można porównywać obydwu wyników, bo rok 2022 był niepowtarzalny i bez precedensu w całej historii spółki. Na dodatek w minionym roku JSW musiała zapłacić 1,6 mld zł tzw. składki solidarnościowej.
Przedstawiciele JSW przedstawili ubiegłoroczne wyniki finansowe podczas konferencji, która odbyła się w środę, 24 kwietnia.
Jak na wstępie zaznaczył p.o. prezesa zarządu JSW Paweł Rostkowski, porównując wyniki z 2023 roku oraz 2022 roku (wtedy JSW wypracowała historyczny zysk w wysokości 7,65 mld zł), trzeba pamiętać, że 2022 rok był niepowtarzalny i bez precedensu w całej historii JSW.
Rok 2022 był rokiem absolutnie wyjątkowym dla naszej spółki i dla naszego biznesu. Rokiem, w którym zostały zanotowane rekordowe wyniki finansowe z uwagi na wyjątkowy splot czynników windujących okresowo ceny węgla koksowego do niespotykanych wcześniej poziomów. Wtedy to było nawet 670 dolarów za tonę, a w tej chwili ta cena oscyluje wokół 240-250 dolarów za tonę. Był to efekt zakłóceń pogodowych w Australii, pandemii Covid i wojny w Ukrainie, czy też obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie – wyliczał Rostkowski.
Warto mieć to na uwadze i nie patrzeć na wyniki finansowe za rok 2023 przez pryzmat roku poprzedniego, ale przez pryzmat lat wcześniejszych. W każdym innym roku wypracowane przez nas wyniki w roku 2023, który był bardzo trudny, byłyby przez rynek przyjmowane z entuzjazmem. JSW wypracowała w tym okresie zysk netto na poziomie 1 mld zł. Gdyby nie odprowadzona przez JSW składka solidarnościowa z tytułów zysków osiągniętych w roku 2022 w wysokości 1,6 mld zł, którą zapłaciliśmy jako jedyne przedsiębiorstwo w kraju, to wynik w minionym roku byłby wynikiem naprawdę imponującym – dodał p.o. prezesa JSW.
JSW jest największym producentem węgla koksowego w Unii Europejskiej. Do JSW należą cztery kopalnie: trzyruchowa kopalnia Borynia-Zofiówka-Bzie, kopalnia Budryk, dwuruchowa kopalnia Knurów-Szczygłowice oraz kopalnia Pniówek. Zatrudnienie w spółce wynosi ponad 21 tys. pracowników. Oprócz tego do Grupy JSW należą trzy koksownie: Koksownia Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej, Koksownia Radlin w Radlinie oraz Koksownia Jadwiga w Zabrzu. Cała Grupa JSW zatrudnia 30 tys. osób.