Święto Soli

autor: MD

 Do Wieliczki po przerwie wraca Święto Soli
 W niedzielę, 16 czerwca, na na Zamku Żupnym w Wieliczce odbędzie się Święto Soli - poinformowały służby prasowe Kopalni Soli Wieliczka. Impreza powraca po czteroletniej przerwie. Jej głównym organizatorem jest Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka. Start o godz. 10.00.
Święto Soli rozpocznie przemarsz Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Kopalni Soli Wieliczka, która na czele pochodu wyruszy spod szybu Mikołaja Daniłowicza na dziedziniec Zamku Żupnego. Górnicza orkiestra zaprezentuje się publiczności także na głównej scenie i to aż dwukrotnie: o 11.30 i 12.30.
Przez cały dzień będą trwały pokazy dawnych rzemiosł, czyli skręcania lin, lepienia garnków, czerpania papieru, wyplatania koszy, wykuwania w metalu czy wyrabiania świec. Odbędzie się także pokaz rzeźbienia w soli, który zaprezentują górnicy z Kopalni Soli Wieliczka.
Wiele aktywności przygotowano również z myślą o dzieciach – odbędą się warsztaty z masą solną i malowaniem solniczek, eksperymenty chemiczne w mobilnym laboratorium, gry i zabawy sprawnościowe. Najmłodsi będą mogli też wziąć udział w specjalnej wielkoformatowej grze dedykowanej wielickiej kopalni.