Budowa szybu

autor: JM  

Szyb da dostęp do nowych pokładów węgla. Budowę odwiedzili studenci
 W poniedziałek, 10 czerwca, teren budowy szybu Grzegorz w Zakładzie Górniczym Sobieski odwiedzili studenci Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej wraz z opiekunem naukowym dr. inż. Danielem Adameckim. Prognozowane zakończenie i oddanie szybu do użytku ma nastąpić w 2027 roku.
Jak poinformowali przedstawiciele Południowego Koncernu Węglowego, wizyta, która odbyła się w ramach zajęć laboratoryjnych z przedmiotu Logistyka i transport materiałowy, to kolejny krok w kierunku łączenia teorii z praktyką w edukacji studentów.
Podczas zajęć przedstawiona została m. in. technologia drążenia szybu wraz z metodą mrożenia górotworu, rodzaj i typ obudowy wyrobiska, a także sposoby wybierania i odstawy urobku z szybu, co uczestnicy mogli na własne oczy zobaczyć na terenie budowy, a następnie podczas zjazdu na dno głębionego szybu.
Budowa szybu Grzegorz ma już czteroletnie opóźnienie. Początkowo zakładano, że inwestycja zakończy się w 2023 roku. Jednak w latach 2020-21 prace bardzo spowolniły (Południowy Koncern - wtedy Tauron Wydobycie - podjął rozmowy z generalnym wykonawcą robót na temat warunków ich dalszego prowadzenia), a następnie zostały przerwane. Budowa szybu została wznowiona na początku minionego roku.
Szyb ma udostępnić eksploatację złoża Dąb, którego zasoby bilansowe wynoszą ponad miliard ton węgla o parametrach niezbędnych dla funkcjonowania niskoemisyjnych bloków energetycznych, będąc równocześnie zabezpieczeniem dalszej działalności kopalni Sobieski.