Dekarbonizacja nie może

autor: KAJ

odbywać się w pośpiechu, bez strategii, bez planu i bez realnej analizy ryzyk
 Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, poinformował 26 maja podczas spotkania z mediami, o przesłaniu stanowiska Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w sprawie zwołania posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
-  21 maja 2025 r. skierowaliśmy na ręce prezydenta RP Andrzeja Dudy stanowisko GIPH w sprawie zwołanie posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z niepokojącym blackoutem, jaki dotknął niedawno wszystkie kraje Półwyspu Iberyjskiego oraz części państw z nim sąsiadujących – powiedział Janusz Olszowski.
Naszym zdaniem sytuacja z tym związana powinna być traktowana jako realne ostrzeżenie dla Polski, która również może zostać zaskoczona podobnym kryzysem. Uważamy, że nieodzownym krokiem - obok samego zwołania RBN - jest pilne zainicjowanie ogólnonarodowej, poważnej debaty o przyszłości polskiej energetyki, prowadzonej w duchu odpowiedzialności za bezpieczeństwo obywateli i stabilność państwa. Debata ta powinna wyjść poza utarte ramy transformacji klimatycznej, której cele - choć ważne - nie mogą przysłaniać najważniejszego priorytetu: realnego bezpieczeństwa energetycznego Polski. Z pełną stanowczością podkreślamy: dekarbonizacja nie może odbywać się w pośpiechu, bez strategii, bez planu i bez realnej analizy ryzyk. Tempo transformacji nie może być dyktowane wyłącznie czynnikami zewnętrznymi i politycznymi, lecz musi być dostosowane do naszych krajowych warunków, infrastruktury i możliwości technicznych” – napisano w tekście stanowiska.
- Blackout sieci energetycznych w Hiszpanii, który miał miejsce 28 kwietnia 2025 r., wywołał 24 godzinną przerwę nie tylko w Hiszpanii, ale także w Portugalii, Andorze, części Francji i części Belgii. Mimo wielu ostrzeżeń eksperci robili co w ich mocy, aby nie obwiniać odnawialnych źródeł energii za ten incydent. W momencie awarii energia słoneczna odpowiadała za 59 proc. realnego zapotrzebowania na energię w Hiszpanii zaś energii wiatrowa za ponad 12 proc. Skutki tej awarii były przerażające. Zatrzymały się pociągi, metra, trzeba było ewakuować ludzi, nie było łączności, a szpitala musiały uruchamiać awaryjne źródła energii – przypomniał Janusz Olszowski dodając, że w Polsce wciąż brakuje spójnej polityki energetycznej.
Pod względem bezpieczeństwa energetycznego znajdujemy się na równi pochyłej. Jeśli dalej będzie brakowało nam spójnej polityki energetycznej, to możemy również spodziewać się podobnego blackoutu w Polsce – podkreślił dalej Janusz Olszowski.
„Apelujemy do Członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego - nie tylko o dyskusję na posiedzeniu RBN, ale również o włączenie tych kwestii do agendy kierowanych przez Państwa najwyższych urzędów i instytucji Rzeczypospolitej. Jako największa w Polsce branżowa organizacja pracodawców i samorządu gospodarczego deklarujemy pełną współpracę w wypracowywaniu realnych, odpowiedzialnych rozwiązań” – czytamy w przesłanym do członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego stanowisku.