Górnictwo czekają zmiany

 Idee z kręgu Przemysłu 4.0 też do niego wkroczą

 Jerzy Dudała
Trzeba pamiętać, że nasze górnictwo węgla kamiennego wydobywa węgiel
energetyczny oraz koksowy. Dobrą wiadomością jest to, że węgiel koksowy znalazł się na unijnej liście surowców krytycznych. To ważne z perspektywy postrzegania węgla i finansowania inwestycji - zaznacza w rozmowie z portalem WNP.PL prof. Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa (GIG).
Stanisław Prusek, dyrektor naczelny Głównego Instytutu Górnictwa, wskazuje, że ożywienie w branży hutniczej oraz motoryzacyjnej i zwiększenie popytu na stal pozytywnie przełoży się również na rynek węgla koksowego. Zaznacza, że sektor górniczy czekają zmiany i należy się do nich dobrze przygotować. I podkreśla również, że przed wybuchem pandemii koronawirusa wiele mówiło się między innymi o tym, aby wdrażać idee Przemysłu 4.0 w branży węglowej.
Żeby zwiększać poziom bezpieczeństwa pracy oraz efektywność, trzeba mieć nowoczesne maszyny i urządzenia i takież systemy łączności i monitoringu. Pandemia nieco wyhamowała tu postępy, ale po niej - wraz z odbudową gospodarki - trzeba będzie wrócić do idei tzw. inteligentnej kopalni.
Prof. Stanisław Prusek wskazuje również na kwestię produkcji wodoru z węgla. Być może będzie to jeden z przyszłościowych kierunków wykorzystania tego surowca.