Energia na szczycie

Trybuna Górnicza  autor: MD

Góra Żar w Beskidzie Małym jest miejscem, gdzie PGE Energia Odnawialna
realizuje swój projekt badawczo-rozwojowy. W jego ramach uruchomiono magazyn energii o mocy 500 kW i pojemności użytkowej 750 kWh. Instalacja powstała obok pierwszej należącej do spółki farmy fotowoltaicznej. Na górze funkcjonuje także elektrownia szczytowo-pompowa. Jest to druga co do wielkości elektrownia wodna w Polsce.
Celem projektu jest zweryfikowanie możliwości świadczenia usług systemowych i usług elastyczności, służących stabilizacji i regulacji pracy sieci dystrybucyjnych średniego napięcia za pomocą magazynów energii, opartych na ogniwach litowo-jonowych. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Konsekwentnie realizujemy program magazynowania energii. Już w trzy miesiące po ogłoszeniu Strategii Grupy PGE, w grudniu 2020 r., oddaliśmy do użytku pierwszy w Polsce modułowy magazyn energii w Rzepedzi na Podkarpaciu. Inwestycja na górze Żar to kolejne tego typu przedsięwzięcie. Pracujemy też nad projektem magazynu w Żarnowcu o mocy 205 MW, który będzie jedną z największych tego typu instalacji na świecie. Docelowo, do 2030 r. zamierzamy wybudować magazyny energii o łącznej mocy co najmniej 800 MW – powiedział prezes Grupy PGE Wojciech Dąbrowski.
Jak informuje PGE EO, magazyn na górze Żar składa się z dwóch kontenerów wyposażonych w układy bateryjne w technologii NMC (litowo-niklowo-magnezowo-kobaltowej) i przekształtniki AC/DC (przekształcające prąd stały w przemienny) oraz stacji transformatorowej nN/SN. Bateryjny zasobnik energii jest przygotowany do pracy bezobsługowej i wyposażony w systemy zdalnego nadzoru i sterowania. Zasobnik przyłączony został do sieci średniego napięcia 15 kV. Zlokalizowanie go na tym poziomie napięć umożliwi poddanie go testom pod kątem współpracy i optymalizacji pracy sieci elektroenergetycznej.