Górnicza wystawa w zamku Napoleona Bonapartego

Portal gospodarka i ludzie  autor: TRz

Rzeźby z węgla kamiennego, okazy siarki spod Tarnobrzega czy minerały
wydobywane w przeszłości w sudeckich kopalniach można do końca sierpnia oglądać na wystawie czasowej w Muzeum w Ostródzie.
Na wystawie nie brakuje akcentów górniczych. Zobaczyć można m.in. rzeźby z węgla, przedstawiające kopalniany wagonik oraz krzyż upamiętniający górników, poległych w grudniu 1981 r. w KWK Wujek w Katowicach.
Ekepozycja daje możliwość zapoznania się z bogactwami naturalnymi, eksploatowanymi w przeszłości lub obecnie w południowej części Polski. Znaczna część minerałów pochodzi z Sudetów. Zaprezentowano m.in. takie okazy, jak: ametyst z Gór Kaczawskich z Lubiechowy, granaty z rejonu Gierałtowa, kwarc z Jegłowy czy Baryt ze Stanisławowa na Pogórzy Kaczawskim. Niektóre z okazów pochodzą z kopalń funkcjonujących do dzisiaj jako obiekty turystyczne, jak np. fluoryt z Kletna. Jest też okaz z kopalni magnezytu w Wirach.
Spoza terenu Sudetów obejrzeć można np. skrzemieniałe drzewo z terenu Krakowa, niebieską bryłę halitu z kopalni soli kamiennej w Kłodawie, tarnobrzeską siarkę czy kalcyt z Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Wystawa zajmuje część pomieszczeń na parterze w północnym skrzydle dawnego zamku krzyżackiego, będącego od 2000 r. siedzibą ostródzkiego muzeum. Niektórzy zwiedzający żartobliwie zauważają, że minerały i rzeźby z węgla zatrzymały się w ostródzkim zamku na dłuższy okres niż ten, jaki spędził w tej warowni cesarz francuski Napoleon Bonaparte. Ten ostatni bowiem w trakcie wojny w 1807 r. przebywał w mieście nad Jeziorem Drwęckim przez czterdzieści dni. Natomiast wystawa czasowa przewidziana została na niemal całe dwa wakacyjne miesiące.