Szyb Prezydent po remoncie

Autor: PAP
  
Zabytkowa wieża wyciągowa dawnego szybu "Prezydent" nieistniejącej już kopalni
w Chorzowie z końcem lipca znów zostanie udostępniona turystom po zakończeniu remontu. Naprawiono i zabezpieczono największy zabytek Chorzowa, koszt prac to blisko 700 tys. zł.
Uzupełniono konstrukcję żelbetową, zabezpieczono wieżę przed działaniem deszczu i śniegu oraz odmalowano obiekt. Dodatkowo kosztem 70 tys. zł pozyskanych z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zmodernizowano też oświetlenie wieży.
"Szyb Prezydent jest wieżą widokową, dlatego - ze względów bezpieczeństwa - musi pozostawać w nienagannej kondycji. Po kilku miesiącach przerwy chorzowianie i turyści znowu będą mogli podziwiać Chorzów z poziomu tarasu widokowego naszego zabytku" - powiedział wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.
Obiekt zostanie udostępniony zwiedzającym 31 lipca.
Wieżę wybudowano w 1933 r. Jej budowa finansowana była przez kapitał polsko-francuskiej spółki Skarboferm. Początkowo szyb nosił imię "Wielki Jacek", a od 1937 roku - "Prezydent" na cześć prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Wieża o wyjątkowej, żelbetowej konstrukcji i wysokości 42 m - jedna z najnowocześniejszych wówczas w Europie - posiada dwa koła linowe o średnicy 5,5 m, ustawione równolegle obok siebie.
Działalność górnicza była tu prowadzona do 1993 r. Wówczas część budynków pokopalnianych rozebrano. Pozostały budynki dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna, dawnego domu mieszkalnego sztygarów, kopalnianej straży pożarnej, magazynu ciekłego powietrza oraz nowego kasyna.
Obecnie w pobliskich zabudowaniach prowadzona jest działalność kulturalna przez Stowarzyszenie SZTYG.art, odbywają się tam wystawy malarstwa, koncerty, warsztaty plastyczne dla dzieci czy coroczny Chorzowski Teatr Ogrodowy. W 2010 r. wieża wyciągowa Szybu Prezydent wraz z kompletem zabudowań Sztygarka dołączyły do grona obiektów będących na Szlaku Zabytków Techniki.
W 2014 r. dzięki środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 pozyskanym przez Stowarzyszenie SZTYG.art przy wsparciu miasta Chorzów na wieży powstała platforma widokowa. Od tej pory po pokonaniu 201 schodów z wysokości 34 metrów można podziwiać panoramę miasta i okolic.
 E7AoNIjWEAEyYL9