Kopalnia wraca

autor: JM

 do starego systemu pracy. Górnicy chcą mieć wolne
Jak przekazali związkowcy z kopalni Silesia, zakład od 1 sierpnia znów wprowadził pięciodniowy tydzień pracy. - Dotychczasowy - 24 godziny na 7 dni w tygodniu - był uciążliwy dla pracowników. A ludzie chcą mieć wolne w weekendy – powiedziała na łamach dwutygodnika Górnik, Mariola Miodońska, przewodnicząca ZZG w Polsce w kopalni Silesia.
Przypomnijmy, że największa prywatna polska kopalnia – Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia jako jedyna wprowadziła ruch ciągły w systemie 7/24 (24 godziny przez 7 dni w tygodniu|). Co ważne przez siedem dni w tygodniu pracowała kopalnia, a górnicy nadal zgodnie z Kodeksem Pracy pracowali przez 5 dni i 40 godzin w tygodniu.
Jak argumentowali przedstawiciele czeskiego właściciela (do stycznia 2021 roku właścicielem kopalni był czeski koncern EPH), zmiana pozwoliła znacznie zwiększyć wydajność zakładu. Teraz jednak, jak poinformowali związkowcy, kopalnia znów wraca do starego systemu pracy.
Jak zaznaczyła przekazala Mariola Miodońska to na razie zmiana pilotażowa.
- Na razie wchodzi na dwa miesiące. Po tym okresie zapadnie decyzja co do jego przyszłości. Nowy system pracy zaczął funkcjonować od 1 sierpnia. Teraz tydzień pracy będzie od poniedziałku do piątku – to efekt wielomiesięcznych pertraktacji z zarządem firmy. Rośnie dodatek do pracy w weekend. Pracownicy za uciążliwość dostana za pracę dodatkowo 200 zł – poinformowała Miodońska cytowana przez wydawany przez ZZG dwutygodnik Górnik.
Jak wskazał porozumienie strony związkowej z zarządem firmy daje również pracownikom, którzy przepracowali wszystkie dniówki robocze w miesiącu dodatek 1200 zł brutto dla pracowników dołowych i dla powierzchni 1000 zł. Rosną także flapsy do 40 zł za dniówkę.
- Jest koniunktura na surowiec. Stąd i pracownicy PG Silesia odczują to pozytywnie w swoich pensjach – dodała Miodońska.
W styczniu 2021 PG Silesia przejęła spółka Bumech. Bumech to firma górnicza, która zajmuje się m.in. drążeniem wyrobisk podziemnych, serwisem i remontem maszyn oraz produkcją urządzeń i maszyn górniczych.