Muzeum Miejskie

Materiały prasowe

13 maja swoje podwoje dla zwiedzających otworzy Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej
 
 
Wystawa, warsztaty tworzenia lalek i misiów dla dzieci, a także zwiedzanie stałej ekspozycji muzeum – tak w skrócie będzie wyglądała Noc Muzeów w Rudzie Śląskiej. Już w najbliższą sobotę, 13 maja, swoje podwoje dla zwiedzających otworzy Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka. W tegorocznym wydarzeniu weźmie również udział Muzeum im. dr Pelagii Kwapulińskiej działające przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Kochłowiach. Udział w rudzkiej Nocy Muzeów jest bezpłatny - poinformował portal netTG.pl Krzysztof Piecha z Urzędu Miasta Ruda Śląska.
W Muzeum Miejskim przy ul. Wolności 26 tegoroczna Noc Muzeów rozpocznie się o godz. 16.00 otwarciem wystawy „Lalki i Miśki z Dworca Dobrych Myśli” z kolekcji: Ewy i Jagody Liszki, Anity Michałowskiej i Brunona Zielonki. Z kolei o godz. 17.00 dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach „Fabryka zabawek”, podczas których stworzą własne lalki i misie. Dla osób, które nie zdążą na otwarcie wystawy, będzie możliwość indywidualnego jej zwiedzania od godz. 17.00 do 23.00. Na tym jednak nie koniec muzealnych atrakcji.
 W Noc Muzeów tradycyjnie dla zwiedzających dostępna będzie także nasza stała ekspozycja „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej”. Na zwiedzanie z przewodnikiem zapraszamy o godz.: 19.00, 20.00 i 21.30 – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. M. Chroboka w Rudzie Śląskiej. – Natomiast o godz. 18.00 wszystkie dzieci zachęcamy do zwiedzania ekspozycji w ramach „Wieczorynki w muzeum” – dodaje.
Organizatorzy proszą jednak o rezerwację miejsc pod nr tel. 32 248 44 57 lub osobistą w siedzibie muzeum. Liczba miejsc jest ograniczona.
Warto wspomnieć, że multimedialna wystawa „Czas to pieniądz. Historia cywilizacji i ekonomii na przykładzie Rudy Śląskiej" kładzie nacisk na rozwój wiedzy z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości w oparciu o historię obecnej Rudy Śląskiej. Dzieje miasta pokazane zostały przez pryzmat rewolucji przemysłowej i dynamicznego rozwoju gospodarki. Na wystawie zgromadzono wiele ciekawych eksponatów, które niewątpliwie, atrakcyjnie obrazują przeszłość mieszkańców Rudy Śląskiej.
Drugą instytucją włączającą się w tegoroczne obchody Nocy Muzeów jest Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Kochłowicach przy ul. Oświęcimskiej 90. Na terenie placówki od lat działa przyszkolne Muzeum im. dr Pelagii Kwapulińskiej, nauczycielki historii, dzięki zaangażowaniu której powstało to miejsce. „Pela”, bo tak ją nazywano, była założycielką szkolnej Izby Pamięci i Tolerancji. Do zbierania eksponatów mających związek z historią, głównie Rudy Śląskiej, zachęcała swoich uczniów, ale część z nich zdobywała sama. Eksponaty zaczęto gromadzić w 1969 r.
Szkolne Muzeum dostępne dla zwiedzających będzie od godz. 18.00 do 24.00. Obok wystawy stałej będzie można posłuchać o historii muzeum.
Europejska Noc Muzeów to impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę lub za darmo. Pierwsza Noc Muzeów miała miejsce w styczniu 1997 r. w Berlinie. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 r. w poznańskim Muzeum Narodowym.