W sobotę świętują

autor: JM

hutnicy, koksownicy i strażacy
 4 maja w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie św. Floriana. Tego dnia swoje święto zawodowe mają hutnicy, ale także m.in. koksownicy, strażacy, piekarze i kominiarze.
W tym dniu w kalendarzu liturgicznym Kościół katolicki wspomina św. Floriana męczennika. Święty jest patronem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem: m.in. hutników, strażaków i koksowników, dlatego w tym dniu przedstawiciele tych zawodów obchodzą swoje święto.
Jak wskazują przedstawiciele KGHM, spółka kultywuje tradycje świąt branżowych, a Dzień Hutnika to obok Barbórki jedno z najważniejszych świąt w spółce. Tegoroczne obchody hutniczego święta rozpoczęły się 4 maja o godz. 10:00 od tradycyjnego złożenia kwiatów przy pomniku Św. Floriana przed Hutą Miedzi Głogów.
Główne obchody Dnia Hutnika w KGHM zaplanowano na piątek 10 maja. Uroczystości rozpoczną się o godz. 9:00 przed siedzibą spółki od głośnego powitania zarządu firmy i dyrektorów naczelnych hut przez orkiestrę hutniczą z Głogowa i grupę mażoretek.
Tego samego dnia, o godzinie 13:30 podczas uroczystej akademii w Centrum Kultury Muza w Lubinie zostaną wręczone odznaczenia państwowe oraz odznaki branżowe „Zasłużony dla KGHM Polska Miedź S.A.”. Tradycyjne imprezy: karczma i comber zaplanowano w Głogowie. Uroczysta Msza Święta w intencji Hutników i ich rodzin rozpocznie się w niedzielę 19 maja o godzinie 13.00 w Katedrze w Legnicy. Oprócz miedzi, srebra i złota w hutach KGHM produkowane są: ołów surowy, ołów rafinowany, kwas siarkowy, siarczan niklawy oraz selen.