Wiceprezes JSW

autor: MD  

 o sytuacji w jednej z kopalń
 Sytuacja kopalni Pniówek, gdzie w grudniu 2023 r. wystąpił pożar endogeniczny, była także przedmiotem pytań w czasie środowej, 22 maja, konferencji wynikowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.  O działaniach podejmowanych w zakładzie zlokalizowanym w Pawłowicach opowiedział Adam Rozmus, wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych. O wynikach JSW za pierwszy kwartał informowaliśmy już w portalu netTG.pl Gospodarka-Ludzie.
- Pożar, który w grudniu 2023 r. zaistniał w kopalni Pniówek, w rejonie eksploatowanej ściany N-10, zakończył się pasywnym gaszeniem poprzez otamowanie szeregu wyrobisk i podjęciem działań dotyczących podawania gazów inertnych. Prowadzimy bieżącą analizę składu gazów z pola pożarowego. Cyklicznie odbywają się spotkania zespołu ds. zwalczania zagrożenia pożarowego poszerzone o rzeczoznawców w tej dziedzinie. Ostatnie takie spotkanie zespołu miało miejsce 14 maja. W ramach analizy gazów ze wspomnianego pola podjęto decyzję o braku na ten moment możliwości wejścia w ten rejon. Oczywiście podejmujemy działania dotyczące inertyzacji, ale również podejmujemy działanie niestandardowe mające na celu odebranie temperatury bezpośrednio z miejsca prawdopodobnego wystąpienia pożaru - wyjaśnił wiceprezes Rozmus.
Przypomnijmy, że wzrost stężeń tlenku węgla świadczących o zaistnieniu pożaru w rejonie ściany N-10 w pokładach 404/4 i 405/1 na poziomie 830 stwierdzono 6 grudnia 2023 r. o godz. 22.12.  
Kopalnia Pniówek jest jedną z czterech kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Pozostałe to Borynia-Zofiówka-Bzie, Budryk oraz Knurów-Szczygłowice. Pniówek był budowany w latach 1963-1974.
W 2006 r. świętowano wydobycie stumilionowej tony węgla. Od 2008 roku trwają prace związane z rozbudową kopalni o złoże Pawłowice 1.
Obszar górniczy złoża Pniówek wynosi 28,6 km kw., zasoby operatywne to 101,9 mln ton. Obszar górniczy złoża Pawłowice 1 wynosi 15,8 km kw., zasoby operatywne to 54,0 mln ton. Typ produkowanego węgla: 35.1. - czytamy na stronie internetowej JSW.