Urodzinowa podróż

 autor: Tomasz Rzeczycki 

 pociągiem Górnik
 Pociąg turystyczny złożony z zabytkowych wagonów przyjechał w piątek, 23 lutego, z Wielkopolski na Górny Śląsk, by odbyć kilka kursów po trasach, którymi zwykle jeżdżą głównie pociągi towarowe z węglem. Organizatorem przejazdu był poznański Turkol.
- Lubię fotografować tereny industrialne, zwłaszcza stare kopalnie – mówi pani Joanna z Wrocławia, jedna z pasażerek pociągu, której szczególnie przypadł do gustu przejazd towarową linią kolejową nr 165 Bytom Bobrek – Bytom Karb. Prowadzi ona wzdłuż zabudowań KWK Bobrek-Piekary Ruch Bobrek.
Okazji do sfotografowania zakładów górniczych pasażerowie mieli więcej. W ciągu całodniowej eskapady pociąg przejeżdżał m. in. obok dawnej KWK Wieczorek w Katowicach, KWK Ruda w Rudzi Śląskiej czy też przy zlikwidowanej kopalni Makoszowy w Zabrzu.
Zabytkowy skład złożony z pomarańczowej lokomotywy elektrycznych oraz trzech wagonów pasażerskich kursował pod różnymi nazwami. Od 9.42 do 11.15 jechał jako pociąg Spodek, trasą wiodącą m.in. przez Katowice Ochojec, Katowice Muchowiec, Katowice Janów i Sosnowiec Maczki.
O godzinie 11.31 ten sam skład wyjechał ponownie z Katowic jako pociąg Pilot, przejeżdżając obok kopalń Makoszowy i Bobrek, a także przez stacje Pyrzowice Lotnisko czy Siewierz oraz grupę węglarkową stacji Łazy.
Natomiast na odcinku Tarnowskie Góry – Tworóg – Tarnowskie Góry pociąg nosił nazwę Sztolnia. Nawiązywała ona do tarnogórskiej Sztolni Czarnego Pstrąga.
Ostatnim akcentem przejazdu po Górnośląskim Okręgu Przemysłowym był popołudniowy kurs na trasie Katowice – Chorzów Stary – Katowice Szopienice Północne i z powrotem. W tej relacji zabytkowy skład jechał jako pociąg Górnik.
W kolejową podróż po krainie hut i kopalń wybrali się pasażerowie z różnych stron Polski, m.in. z takich miejscowości jak Krotoszyn, Piła, Białystok, Wola w gminie Miedźna, Siemianowice Śląskie, czy też z okolic Ostrzeszowa.
W ramach prezentu na 90. urodziny zafundowaliśmy ojcu rodzinną przejażdżkę pociągiem Górnik – mówi pani Daniela z Katowic Szopienic.
Warto nadmienić, że piątkowy pociąg Górnik był jednym z pierwszych pociągów pasażerskich, jakie zostały wpuszczone na południowy, chorzowski odcinek Magistrali Węglowe, czyli linii kolejowej nr 131. Trasa ta w dalszym ciągu podlega przebudowie i Koleje Śląskie nie kursują nią od marca 2022 r.
Poznański Turkol od czternastu lat organizuje przejazdy turystyczne pociągami pasażerskimi, zwykle zabytkowym taborem. Niektóre z nich prowadzą trasami, po których nie odbywa się na co dzień ruch pasażerski.