COAL INDIA

W miarę możliwości śledzę wydarzenia w indyjskim górnictwie, w którym w ogromnym zakresie i nasz kraj uczestniczył.

Wydawana w Kalkucie gazeta The Statesman dt. 22.02.23 pisze o  podjętej w Indiach szerokiej akcji eko-turystycznej rekultywacji zamkniętych kopalń węgla, jak podane to jest w załączonej kopii z tej gazety i przystosowanie ich do celów turystycznych. W Polsce też ostatnio wiele kopalń nie produkuje węgla. A jest w Polsce jedna taka kopalnia, przystosowana do takich celów turystycznych. Temat nie jest nam obcy. Wydaje się, że spośród wielu zamkniętych kopalń można będzie niektóre tereny wokół kopalń i same kopalnie przystosować do takich celów. Do eko-turystyki. Nie wiadomo tylko jak się do tego odniosą same kierownictwa tych kopalń i czy znajdą na to potrzebne środki. Proszę rozważyć tę kwestię. Spodziewam się, że znajdą się chętni do  upiększania i dobrego i pięknego zagospodarowania swoich terenów.
 
Pozdrowienia.
 
Tadeusz Żółkiewicz.
Emerytowany pracownik Kopeksu

 

Wiadomości prasowe

 

PRZEKSZTAŁCA 30 WYROBISK GÓRNICZYCH NA KIERUNKI EKOTURYSTYCZNE

STATEMAN NEWS SERVICE
NEW DELHI, 21 LUTEGO
 
W ramach wyjątkowej inicjatywy Coal India Limited (CIL) przekształca swoje opuszczone kopalnie na ekoparki, które stały się popularnymi kierunkami ekoturystycznymi.
Te ekoparki i obiekty turystyczne są również źródłem utrzymania dla miejscowej ludności. Już teraz trzydzieści takich ekoparków stale przyciągają zwiedzających, i są już plany dotyczące stworzenia większej liczby ekoparków i terenów poddanych ekologicznej odnowie na terenach górniczych należących do CIL.
Niektóre z popularnych kierunków, które zachęcają do turystyki górniczej, to: Gunjanpark, ECL, park ekokulturowy w Gokul, BCCL, teren ekoturystyczny w Kenapara, AnanyaVatika, SECL, teren poddany ekologicznej odnowie w Krishnashila, ekoparki w Mudwani, NCL, leczniczy ogród w Ananta, MCL, ekopark Bal Gangadhar Tilak, WCL, oraz ekopark Chandra Sekhar Azad, CCL.
 „Nikt nie mógł przewidzieć, że opuszczone wyrobisko może zostać przekształcone w tętniący życiem kierunek turystyczny. Lubimy wodniactwo, podoba nam się piękny akwen z przylegającą roślinnością oraz możliwość zjedzenia lunchu na pływającej restauracji”, powiedział gość terenu ekoturystycznego w Kenapara stworzonym przez SECL w dzielnicy Surajpur w stanie Chhattisgarh. „Kenapara ma spory potencjał turystyczny i jest również dobrym źródłem dochodu dla ludności plemiennej”, dodaje gość.
Ekoparki w Mudwani stworzone niedawno przez NCL w terenie Jayant Singrauli, Madhya Pradesh, również mają zagospodarowane nadbrzeża i ścieżki. „W oddalonym miejscu pokroju Singrauli, gdzie nie ma zbyt wiele do zwiedzania, ekopark Mudwani cieszy się dużym wzrostem odwiedzających ze względu na swoje piękne krajobrazy i obiekty rekreacyjne”, powiedział zwiedzający.
Ponadto w latach 2022-23 CIL przekroczył już swój roczny cel w zakresie sadzenia, wynoszący 1 510 hektarów, rozszerzając zielone tereny do 1 610 hektarów. Firma zasadziła ponad 30 lakh (1 lakh – 100 000) sadzonek w aktualnym okresie fiskalnym. W trakcie ostatnich pięciu okresów fiskalnych, aż do roku fiskalnego 2022, 4 392 hektary zieleni na terenie powierzchni najmu kopalni stworzyły zielone płuca o potencjale 2,2 LT/rok.
CIL stosuje również nowe techniki na terenie swoich kopalni, w tym sadzenie kul nasiennych, zrzucanie nasion za pomocą dronów i sadzenie metodą Miyawakiego. Wydobyte obszary, zwałowiska nadkładu itd. są równolegle rekultywowane, gdy tylko zostają odłączone od aktywnych stref wydobywczych. W porozumieniu z centralnymi i państwowymi agencjami eksperckimi, do rekultywacji biologicznej wybierane są różne gatunki. Monitorowanie rekultywacji i odnowy ziemi odbywa się za pomocą teledetekcji i od tej pory około 33 procent powierzchni zajmują tereny zielone.
 
Tłumaczył Jakub Mańka