Kolejna inwestycja

autor: MD

 na pokopalnianym terenie w Sosnowcu
Na terenach po kopalni Sosnowiec za 18 miesięcy powstanie nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego - poinformowały służby prasowe sosnowieckiego magistratu. Będzie to druga największa inwestycja, jeśli chodzi o pogotowie ratunkowe w historii Polski. Umowa dotycząca tej inwestycji została podpisana w poniedziałek, 26 września. Na pokopalnianym terenie, który znajduje się w rejonie ul. Janowskiego wybudowano do tej pory nową siedzibę prokuratury i komendy policji. W planach są jeszcze sąd oraz siedziba straży granicznej. Pogotowie powstanie na działce, którą przekazało miasto. 
Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu obsługuje obszar zamieszkały przez ok. 700 tys. mieszkańców. Nie tylko Sosnowca, ale również Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, powiatu będzińskiego, zawierciańskiego aż po Szczekociny i Sławków. RPR zatrudnia z kolei 400 osób, w tym ok. 250 ratowników medycznych. W ubiegłym roku karetki wyjeżdżały aż 67 tys. razy, o 11 tys. więcej niż w 2020.
W Sosnowcu powstanie jedna z najnowocześniejszych baz Rejonowego Pogotowia Ratunkowego. Proszę zwrócić uwagę, że rozmowy potrafią doprowadzić do tak dobrej współpracy. Potrafiliśmy się szybko porozumieć, bo zdrowie i życie naszych mieszkańców jest najważniejsze. Dziękuję panu marszałkowi, dziękuję dyrektorowi pogotowia – powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
Obecnie pogotowie stacjonuje w ścisłym centrum miasta, w budynku dawnego szpitala przy ulicy 3 Maja 33. Przekazany przez miasto teren o powierzchni 0,6 ha znajduje się przy ulicy Janowskiego. To właśnie w tym rejonie znajdują się nowe siedziby sosnowieckiej Policji, a także Prokuratury Rejonowej Północ oraz Południe. A to nie koniec. Powstaną tam także siedziby Straży Granicznej oraz Sądu Rejonowego.
- To dla nas wielka chwila i wielkie przedsięwzięcie. Będziemy mogli pracować w zupełnie innych, nieporównywalnych warunkach. To druga inwestycja, o najwyższej wartości, jeśli chodzi o pogotowie ratunkowe w historii naszego kraju – powiedział dyrektor Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu Klaudiusz Nadolny.
Budowa nowej siedziby pogotowia będzie kosztowała 25 mln zł. Wsparcie w kwocie 20 mln zł zapewni Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, pozostałe fundusze (5 mln zł) to środki własne Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Ratownicy w nowej siedzibie zaczną prace za 18 miesięcy.
– Będzie to nowoczesne pogotowie wybudowane wedle najnowszych standardów. Bardzo dziękuję prezydentowi Sosnowca za przekazanie działek, na których zostanie wybudowana siedziba. Co ważne pracownicy Rejonowego Pogotowia Ratunkowego zyskają na jakości pracy. Teraz pozostaje nam kibicować wykonawcy, aby ukończył inwestycję w terminie – ocenił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Kopalnia Sosnowiec powstała w 1876 r. Wówczas nazywała się Fanny. Ta nazwa obowiązywała do 1945 r. Wówczas szyld zmieniono na Sosnowiec. Przez krótki okres fedrowała jednak pod nazwa Stalin. Było to w latach 1949-1956. Najlepszy w historii kopalni był rok 1973. Wówczas wydobyto rekordowe 2 637 000 t węgla. W sumie przez 121 lat istnienia wydobycie wyniosło ok. 124 mln t. Ta ostatnia wyjechała ostatniego dnia 1997 r.